شناسه خبر: 19651

تعداد 10 واحد نیروگاهی بخار به ظرفیت یک‌هزار و 752 مگاوات وارد مدار برق خواهد شد

معاون توسعه طرح‌های شرکت برق حرارتی گفت: برای دوره اوج بار سال آینده تعداد 10 واحد نیروگاهی بخار به ظرفیت یک‌هزار و 752 مگاوات وارد مدار خواهد شد.

به گزارش اقتصاد نگار به نقل از وزارت نیرو، "حمیدرضا عظیمی" در نشست با مدیران عامل مالک و بهره‌بردار نیروگاه‌های خصوصی با تاکید بر اینکه افتتاح این واحدها علاوه بر افزایش ظرفیت تولید برق کشور، رشد راندمان نیروگاه‌های حرارتی را به همراه خواهد داشت، افزود: با بهره‌برداری از این واحدها سالیانه حدود 2.5 میلیارد مترمکعب در مصرف سوخت نیروگاه‌ها صرفه‌جویی خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه احداث هر واحد بخار سالانه بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیون مترمکعب در مصرف سوخت صرفه‌جویی خواهد کرد، ادامه داد: این 10 واحد نیروگاهی در نیروگاه‌های جهرم، هریس، ارومیه، چابهار، دالاهو، سبلان، فردوسی و عسلویه در حال ساخت است.

عظیمی اضافه کرد: امیدواریم با هماهنگی صورت گرفته بتوانیم بخشی از این منابع را از محل مطالبات نیروگاه‌ها از مدیریت شبکه برق تامین کنیم؛ همچنین در تلاشیم تا برای نیروگاه‌های دارای قرارداد بیع‌متقابل منابعی را از محل سوخت صرفه‌جویی شده و برای نیروگاه‌های دارای قرارداد خرید تضمینی برق منابعی را از محل مطالبات آن‌ها تامین کرده و در اختیار سرمایه‌گذاران قرار بدهیم.

وی ادامه داد: همچنین برخی نیروگاه‌ها دارای مطالبات ارزی از بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی هستند که طی هفته‌های اخیر اتفاقات خوبی در این زمینه افتاده و بالغ بر 100 میلیون یورو از محل LC نیروگاه‌ها به آن‌ها پرداخت شده است و در تلاشیم مانده مطالبات آن‌ها نیز پرداخت شود تا برنامه‌ای که برای پیک مصرف برق سال آینده در نظر گرفته به موقع محقق شود.

معاون توسعه طرح‌های شرکت برق حرارتی اضافه کرد: نکته مهم در احداث بخش بخار نیروگاه‌های سیکل‌ترکیبی، اجرای به موقع واحدهای بخار با حداقل فاصه زمانی از دوره احداث واحدهای گازی است. در حال حاضر عمر برخی از واحدهای گازی قابل تبدیل به سیکل‌ترکیبی به بیش از یک دهه رسیده که این امر اهمیت و فوریت تکمیل واحدهای بخار مربوطه را دو چندان ساخته است.

عظیمی در پایان تاکید کرد: تاخیر در بهره‌برداری از هر واحد بخار سیکل‌ترکیبی (با احتساب قیمت ۱۳ سنت برای هر مترمکعب گاز طبیعی) روزانه هزینه‌ای معادل با ۹۰ هزار یورو به سرمایه‌های ملی تحمیل خواهد کرد.


/تسنیم

ارسال نظر