شناسه خبر: 19690

بیش از 6 برابر اصل وام بازپرداخت شده

دست اندازی جدی یک بانک در روند تولید آلومینیوم المهدی

در سالی به سر میبریم که به فرموده مقام معظم رهبری مدظله العالی به نام سال تولید پشتیبانی ها، مانع زدایی ها نام گذاری شده اما اقدامات بانک اقتصاد نوین مانع تولید در کارخانه آلومینیوم المهدی به بزرگترین تولیدکننده آلومینیوم کشور شده  است. 

به گزارش روابط عمومی آلومینیوم المهدی ؛ انتظار آن می رفت تا  در این سال دستگاه های ذیربط حرکت، جهت گیری و اقدامات آنها در راستای حمایت از مجموعه ها و شرکت های صنعتی و تولیدی برای حل مشکلات و رفع موانع پیش روی  صنایع باشد ، اما متاسفانه بانک اقتصاد نوین برخلاف فرمایشات رهبر معظم انقلاب و شعار سال رویه ای دیگری در پیش گرفته است و به جای حمایت و پشتیبانی از کارگران، تولید ملی و صنایع بزرگ کشور با اقداماتش موانع متعددی ایجاد کرده که منجر به اختلال در روند تولید شده است.

داستان غم انگیزی  شرکت آلومینیوم المهدی از این قرار است که در زمانی که این شرکت مالکیت دولتی داشته از بانک اقتصاد نوین مبلغ 20 میلیارد تومان تسهیلات وام دریافت کرده است و این شرکت تاکنون  مبلغ  102 میلیارد تومان بابت وام دریافت شده به بانک اقتصاد نوین پرداخت کرده  و بنا به درخواست اداره اجرایی ثبت بندرعباس در شهریورماه نیز مبلغ 25 میلیارد تومان دیگر لاوه بر مبالغ قبلی پرداخت کرده که با احتساب آن مبالغ پرداختی این شرکت  تاکنون مجموعا بیش از 127 میلیارد تومان  شده یعنی بیش از 6 برابر اصل وام دریافت شده به بانک بازپرداخت کرده است.

علیرغم این پرداختها بانک اقتصاد نوین نه تنها در راستای رفع موانع تولید گامی برنداشته بلکه در اقدامی غیر منصفانه به بانک مرکزی اعلام کرده که شرکت آلومینیوم المهدی مبلغ 117 میلیارد تومان بدهی دارد که این مطلب کاملا خلاف واقع و کذب است. بانک اقتصاد نوین حتی با احتساب پرداخت 102 میلیارد تومان این حق را نداشته که میزان بدهی شرکت آلومینیوم المهدی را 115 میلیارد تومان بیشتر اعلام نماید و این اقدام سوء استفاده از اختیارات و موقعیت شغلی آن بانک می باشد .  

علاوه بر مبلغ پرداخت شده بانک اقتصاد نوین برای وصول مطالبات خود تعداد 10000 قالب شمش 500 کیلویی آلومینیوم که ارزش روز آن بیش از 350 میلیارد تومان می باشد را نیز توقیف کرده است با یک محاسبه ساده ملاحظه می شود که میزان وجه پرداختی شرکت آلومینیوم المهدی بیشتر از بدهی اعلام شده از سوی بانک اقتصاد نوین است و هم علاوه بر این حدود سه برابر آن نیز شمش آلومینیوم توقیف شده است.

همچنین بانک اقتصاد نوین با درج بدهکار بودن شرکت آلومینیوم المهدی در سامانه بانک مرکزی مانع از صدور دسته چک برای امور جاری شرکت شده است و شرکت از این نظر با مشکلات عدیده ای جهت اداره امور جاری خود و پرداخت حقوق کارگران گردیده است . بانک اقتصاد نوین ایجاد این موانع و این اقدامات خود را کافی ندانسته و در اقدامی دیگر جهت سنگ اندازی و ایجاد موانع بیشتر اقدام به ممنوع الخروجی اعضای هیات مدیره این شرکت کرده است.

از طرف دیگر براساس شکایت بعمل آمده در شعبه 109دادگاه حقوقی تهران رای به بی حقی بانک اقتصاد نوین بیشتر از مبلغ پرداختی المهدی یعنی 102 میلیارد تومان اولیه صادر کرده است اما بانک اقتصاد نوین دست از ایجاد مانع و اختلال در روند تولید و تعاملات تجاری و بین المللی شرکت برنداشته و این شرکت را دچار مشکلات  فراوان کرده است.

از دولت آیت الله رئیسی رئیس جمهور محترم و خصوصا جناب آقای دکتر خاندوزی وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی خواهشمندیم با تعیین بازرس ویژه به تخلفات بانک اقتصاد نوین در این زمینه رسیدگی فوری به عمل آورند و شرکت آلومینیوم المهدی بعنوان یکی از بزرگترین شرکت های صنعتی کشور با وجود اشتغال بیش از 2500 نفر به طور مستقیم از این مشکلات و موانع تولید بوجود آمده نجات دهند.

المهدی از بانک نمی خواهد که دستش را بگیرد بلکه می خواهد پایش را رها کند تا بتواند در مسیر تولید کشور حرکت نماید.

 

ارسال نظر