شناسه خبر: 19727

ظرفیت تخلیه و بارگیری بندر خرمشهر به ۱۰ میلیون تن افزایش می یابد| مزیت های منطقه آزاد اروند

اقتصاد نگار : اسعدی، مدیر کل بندر و دریانوردی خرمشهر با اشاره به مزیت های اجرای طرح جامع بندر خرمشهر گفت: ظرفیت تخلیه و بارگیری کالا در بندر خرمشهر از ۵ به ۱۰ میلیون تن در سال افزایش می یابد.

«نوراله اسعدی» در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری بازار با بیان اینکه طرح جامع بندر خرمشهر به مدت ۵ سال در این بندر اجرا می شود، افزود: با اجرای طرح های توسعه ای در بندر خرمشهر ظرفیت ترمینال کانتینری این بندر نیز سالانه به  بیش از ۴۵۰ هزار کانتینر افزایش می یابد.

مدیر کل بندر ودریانوردی خرمشهر، ساخت ساختمان مرجع دریایی بندرخرمشهر، احیای زیرساخت‌های بندری و دریایی تکمیل انبارها و باراندازها، ترمیم و بازسازی پسکرانه ها و ۲۰ پست اسکله قدیمی، ساخت ۸ اسکله گردشگری دریایی به همراه  پایانه مسافربری آن، خرید تجهیزات تخلیه و بارگیری مورد نیاز بندر و خارج کردن شناورهای مغروقه در آبراهه های اطراف بندر خرمشهر را از مهم ترین طرح های توسعه این بندر اعلام کرد.

اسعدی در عین حال به عملکرد بندر خرمشهر در سال گذشته اشاره کرد و گفت: با تلاش تمام همکاران ما در بندرخرمشهر و طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده در پایان سال ۹۹ عملیات تخلیه و بارگیری در این بندر به بیش از ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تن افزایش یافت که در مقایسه با سال ۹۸ بیش از ۲۴ درصد رشد داشت.

مدیر کل بندر و دریانوردی خرمشهر سپس به مزیت های منطقه آزاد اروند برای سرمایه‌گذاری در این منطقه اشاره کرد و اظهارداشت: سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی می‌توانند با انجام سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف صنعتی و تجاری در این بندر از مزیت های منطقه آزاد اروند نیز به نحو مناسبی استفاده کنند.

انجام سرمایه گذاری ۳۰۰ میلیارد تومانی بخش خصوصی در بندرخرمشهر

وی از انجام سرمایه گذاری ۳۰۰ میلیارد تومانی بخش خصوصی در بندر خرمشهر خبر داد و گفت: علاوه بر انجام سرمایه گذاری ۳۰۰ میلیارد تومانی بخش خصوصی در بندر خرمشهر، ۶۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نیز توسط سازمان بنادر و دریانوردی در بندر خرمشهر انجام شده است و در مجموع هم اکنون شاهد سرمایه گذاری ۹۰۰ میلیارد تومانی برای اجرای طرح های توسعه بندر خرمشهر و فعالیت های بندری و دریایی در این منطقه هستیم.

مدیرکل بندر و دریانوردی خرمشهر به سرمایه گذاری ۱۵۰ میلیارد ریالی شرکت پترو کاردان اروند در این بندر اشاره کرد و گفت: با انجام این سرمایه‌گذاری مونتاژ ۵۱ دستگاه خودرو پیشرفته آتش نشانی سنگین و نیمه سنگین در این بندر در دستور کار قرار گرفته است و سازمان بنادر و دریانوردی با یک قرارداد ۱۹ میلیون یورویی و ۳۸۶ میلیارد ریالی که با این شرکت منعقد کرده ۵۱ دستگاه خودرو آتش‌نشانی و امدادی پیشرفته را برای استفاده در بنادر تجاری کشور از این شرکت تحویل خواهد گرفت.

اسعدی با بیان اینکه در اجرای پدافند غیرعامل در بنادر کشور و همچنین ارتقاء ظرفیت خودروهای آتش‌نشانی بنادر و نوسازی ناوگان آنش نشانی و امدادی، مونتاژ ۵۱ دستگاه خودروی سنگین و نیمه سنگین هم اکنون در بندرخرمشهر در دستور کار این شرکت بخش خصوصی قرار گرفته است، افزود: قرار است از این ۵۱ دستگاه خودرو آتش نشانی ۲۱ دستگاه خودرو آتش نشانی سنگین و ۱۱ دستگاه خودروهای آتش نشانی نیمه سنگین تحویل سازمان بنادر شود.

 

وی با بیان اینکه از این تعداد ۸ دستگاه به خودروهای پیشرو، ۴ دستگاه خودروهای امداد و نجات سنگین، ۴ دستگاه خودروهای امداد و نجات سبک و ۳ دستگاه بالا براختصاص دارد، گفت: با تحویل این ۵۱ دستگاه خودرو آتش نشانی ظرفیت خودروهای آتش‌نشانی و امدادی در بنادر تجاری بیش از پیش تقویت خواهد شد.

مدیرکل بندر و دریانوردی خرمشهر یادآورشد: از مزایای این ماشین های آتش نشانی استفاده از آخرین تکنولوژی روز دنیا است که می‌تواند از آب یا فوم در عملیات مهار آتش سوزی در مناطق مختلف و بنادر کشور مورد استفاده قرار گیرد.

اسعدی با اشاره به مزیت‌های این طرح سرمایه‌گذاری در بندر خرمشهر یادآورشد: با اجرای این طرح سرمایه گذاری، هم اکنون برای بیش از ۶۰ نفر در بندرخرمشهر به صورت مستقیم اشتغالزایی شده است، ضمن اینکه با آموزش های مورد نیاز متصدیان این طرح ها از مهارت های لازم در این زمینه برخوردار می شوند.

منبع : تحلیل بازار

 

ارسال نظر