شناسه خبر: 19799

هشدار به مالکان املاک

اقتصادنگار : مالکان تا پایان مهر ماه فرصت دارند تا اطلاعات املاک خود را در در سامانه املاک و اسکان وارد کنند.

با راه اندازی سامانه املاک و اسکان کشور از ابتدای سال ، دولت قصد دارد تا  اطلاعات مربوط به بخش مسکن را جمع آوری کند به همین منظور باید تمامی مالکان و مستاجران نسبت به ثبت اطلاعات ملکی و سکونتی خود در این سامانه اقدام کنند.

براساس این گزارش با توجه به آنکه هشدار های بسیار زیادی در رابطه با ثبت اطلاعات ملکی به متقاضیان داده شده است، آخرین مهلت ثبت نام در سامانه املاک و اسکان پایان مهر ماه است، بنابراین متقاضیان تنها 12 روز برای ثبت اطلاعات ملکی خود فرصت دارند.

بخش های جدید به سامانه املاک و اسکان اضافه شده است

این در حالیست که در دو سه ماه گذشته سامانه املاک و اسکان با اختلالاتی روبه رو بود که ظرف مدت یک تا یک ماه و نیم این مشکل برطرف شد، اما بعد از گذشت مدتی دوباره سایت با مشکل رو به رو شد که این بار محمود زاده معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد ما در نسخه جدید سعی کرده ایم بخش هایی را اضافه کنیم تا ثبت نام برای مالکان راحت تر شود.

محمود محمودزاده معاون وزیر راه و شهرسازی بعد از ایجاد اختلال در این سامانه گفت:گزینه هایی را ایجاد کرده ایم که خانوار ها می توانند موارد را تایید یا اصلاح کنند، در نتیجه زمان کمتری را صرف ثبت نام خواهند کرد.

بر  اساس این گزارش تا اوایل تیرماه فقط 3 میلیون خانوار معادل 13 درصد خانواده های ایرانی اطلاعات سکونتی خود را در سامانه ثبت کرده بودند که البته بخشی از اطلاعات به دلیل قطعی های سامانه پاک شد و افراد مجددا مجبور به ثبت نام شدند.

وزارت راه و شهرسازی از طریق تقاطع اطلاعاتی در سامانه املاک و اسکان بنا داشت واحد های خالی از سکنه را شناسایی کند که ظاهرا به طور تمام و کمال به هدف خود نرسید. در نهایت از 19 فروردین ماه 1400 به خانوار ها اعم از مالک و مستاجر دو ماه مهلت داده شد تا نسبت به ثبت اطلاعات سکونتی خود اقدام کنند.

اما بسیاری افراد برای ثبت نام باید به کافی نت مراجعه می کردند که با توجه به محدودیت های کرونایی بخش قابل توجهی از جامعه اقدامی در این خصوص انجام ندادند. در نتیجه وزارت راه و شهرسازی تصمیم گرفت ثبت نام را تا پایان مهرماه 1400 تمدید کند، اما پس تمدید مهلت ثبت نام سامانه در مقاطعی دچار اختلال شد.

با توجه به آنکه وزارت راه و شهرسازی از سال گذشته یک میلیون و 300 هزار خانه خالی از سکنه را از طریق سامانه املاک و اسکان شناسایی کرده، ظاهرا در حال حاضر خبری از مالیات واحد های خالی از سکنه نیست؛ چراکه سازمان امور مالیاتی اعلام کرده اطلاعاتی که از طریق کارتابل سامانه املاک و اسکان ارسال شده یک بار هم باید از طریق سامانه ای که وزارت اطلاعات بین دستگاه ها به صورت رسمی برقرار می کند، ارسال شود.

دستورالعمل نحوه محاسبه مالیات خانه های خالی به استان ها ابلاغ شد

 سازمان امور مالیاتی هم چندی پیش دستورالعمل نحوه محاسبه مالیات واحد های مسکونی خالی از سکنه را به ادارت کل امور مالیاتی شهر تهران و سایر استان ها ذیل ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم اصلاحیه 5 آذر 1399، ابلاغ کرد که در این دستور العمل اعلام شده ملاک احراز شرایط خالی بودن واحد مسکونی، واقع شدن در شهر های بالای 100 هزار نفر و همچنین اطلاعات دریافتی از سامانه املاک و اسکان است؛ و اگر واحد مسکونی در 120 روز ابتدایی یا انتهایی سال خالی از سکنه، ولی در سایر ایام سال دارای کاربر باشد، مشمول این مالیات نخواهد شد، همچنین مالیات خانه های خالی شراکتی به نسبت سهم هر شریک، جداگانه محاسبه و ابلاغ می شود.

نرخ های 12 و 18 برابر برای سال های دوم و سوم خالی از سکنه بودن، صرفاً در صورت توالی خالی بودن مسکن است و اگر در فاصله بین سال ها، واحد مسکونی پُر شود، در صورت خالی شدن در سال های بعد، مجدداً به نرخ سال نخست محاسبه خواهد شد.

همچنین مالکان بیش از 5 خانه خالی بدون احتساب متراژ (مالک بیش از 30 دانگ مسکن خالی باشد)، مشمول دو برابری نرخ های مذکور است. مهلت ارسال برگه های مالیاتی خانه های خالی در سال 1400، پایان تیر ماه سال بعد خواهد بود. اوراق مذکور هم در سامانه مؤدیان مالیاتی قابل دسترسی است و هم برای مالکان این واحدها، به صورت پیامک ارسال خواهد شد.

جریمه مالیاتی خانه های خالی در شهر های زیر 100 هزار نفر، معادل 20 درصد مالیات مذکور در ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم است؛

براساس این گزارش، بر اساس بند 7 از تبصره 8 اصلاحیه ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم مصوب پنجم آذرماه 1399 مجلس، دستگاه های اجرایی مکلف هستند خدمات خود از قبیل افتتاح حساب بانکی و صدور دسته چک، یارانه و کمک معیشتی، تعویض پلاک خودرو، فروش انشعاب آب، برق، تلفن و گاز طبیعی و بسیاری دیگر از خدمات را صرفا با اخذ کد ملی و بر اساس کد پستی یا شرح نشانی یکتای درج شده مربوط به اقامتگاه اصلی افراد در سامانه املاک و اسکان کشور ارائه کنند.

با توجه به آنکه محبت خواه مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران به باشگاه خبرنگاران جوان اعلام کرده که مهلت ثبت نام در سامانه املاک و اسکان تمدید نمی شود و با توجه به آنکه تا کنون چندین بار این مهلت ثبت نام تمدید شده، بنابراین باید منتظر ماند و دید که وزارت راه و شهرسازی و همچنین سازمان امور مالیاتی چه اقداماتی در این خصوص انجام خواهند داد تا شناسایی خانه های خالی به سرعت انجام شود.

 

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

 

ارسال نظر