شناسه خبر: 19814

بخشودگی جرائم دیرکرد بیمه شخص ثالث از ۱۷ مهرماه تا ۶ آبان ۱۴۰۰

اقتصاد نگار : به مناسبت حلول ماه ربیع الاول و هفته وحدت، ۱۰۰% مبلغ جریمه بیمه‌گذاران و رانندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی فاقد بیمه نامه از ۱۷ مهر تا پایان ۶ آبان ۱۴۰۰ به مدت ۲۰ روز در صورت خرید بیمه نامه با مدت اعتبار یکساله مورد بخشودگی قرار می‌گیرند.

امروزه وسایل نقلیه از ضروریات زندگی شهرنشینی هستند. اگر چه این وسایل نقلیه مفید خواه خودرو یا موتور سیکلت همیشه به انجام کارهای ما سرعت می‌بخشند؛ اما ممکن است گاهی برایمان دردسر ساز یا هزینه ساز باشد. البته بیشتر این دردسرها و مشکلات با انواع بیمه‌نامه‌ها مانند بیمه شخص ثالث قابل جبران است. وقتی صحبت از خریدیا تمدید بیمه‌نامه شخص ثالث می‌شود، عوامل زیادی را باید در نظر گرفت. شاید بپرسید بیمه شخص ثالث چیست؟ بیمه شخص ثالث از نظر قانونی اجباری است وفقط خسارات شخص ثالث راپوشش می‌دهد. تا زمانیکه بیمه شخص ثالث دارید، از هزینه تعمیرات ناشی ازخسارت وارده به وسایل نقلیه، اموال یا افراد ثالث در اثر تصادفی که تقصیر شما بوده است، در امان خواهید بود.

اما اگر بیمه نامه شخص ثالث را تمدید نکنید و تاریخ اعتبار آن بگذرد مشمول جریمه دیرکرد می‌شوید که در ادامه به شرح جریمه دیرکرد می‌پردازیم. بیمه مرکزی اعلام کرد: جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث تمامی وسایل نقلیه موتوری از تاریخ ۱۷ مهرماه تا ۶ آبان ماه سال جاری به مدت ۲۰ روز بخشوده می‌شود. این مطلب برای رانندگانی مناسب است که متاسفانه در زمان اتمام تاریخ انقضای بیمه شخص ثالث خودرو یا موتور خود، تمدید آن را فراموش کرده‌اند. ولی خوشبختانه در فرصت بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث پاییز ۱۴۰۰، می‌توانند از این طرح استفاده کرده و بیمه نامه خودرو یا موتور خود را بدون جریمه خریداری و تمدید نمایند.

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث خودرو و موتور

براساس قانون، همه خودروها و موتورها حتی اگر درپارکینگ نیز متوقف شده باشند باید دارای بیمه شخص ثالث باشند. این قانون برای تمامی وسایل نقلیه اعم از موتور نیز پا برجاست.

جریمه دیرکرد بیمه ثالث بعد از اتمام بیمه خودرو محاسبه می‌شود. فقط درصورتی می‌توانید این جریمه را پرداخت نکنید که بخشوده شود. اگر نسبت به خرید یا تمدیدبیمه شخص ثالث خودرو یا موتور اقدام نکرده و آنرا به تعویق بیندازید، مجبور خواهید شد جریمه دیرکرد را نیز پرداخت نمایید. این جریمه به صورت روزانه محاسبه می‌شود. بیمه مرکزی هرساله جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث را تصویب و به شرکت‌های بیمه ابلاغ می‌کند. باید بدانید که درصورت داشتن جریمه دیرکرد بیمه، از تخفیف عدم خسارت شما کسر نخواهد شد و این تخفیف به قوت خود باقی خواهد ماند.

نحوه محاسبه جریمه بیمه شخص ثالث خودرو و موتور

بیمه‌گزار باید جریمه دیرکرد بیمه را به شرکت بیمه‌گر پرداخت کند. این هزینه شامل حق بیمه بدون تخفیف تقسیم بر ۳۶۵ روز خواهد بود. عدم تمدید یکسال به بالا به صورت ثابت محاسبه خواهد شد.

عوامل زیادی وجود دارند که مقدار جریمه دیرکردشخص ثالث راتعیین می‌کنند :

· نوع خودرو

· تعدادسیلندر

· ظرفیت بارماشین

· از همه مهم‌تر شرکت بیمه‌گر!

جرائم دیرکرد بیمه شخص ثالث تمامی وسایل نقلیه موتوری زمینی برای حمایت از اقشار آسیب پذیر، پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی به دلیل شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه ناشی از تحریم های ظالمانه و پاندمی ویروس کرونا و در راستای ترویج فرهنگ بیمه و افزایش ضریب نفوذ بیمه‌ای همچنین به مناسبت حلول ماه ربیع الاول و هفته وحدت از تاریخ ۱۷ مهرماه تا ۶ آبان ماه سال جاری بخشیده شد. توضیح بیشتر را در ادامه مطرح می‌کنیم.

بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث خودرو و موتور سیکلت در سال ۱۴۰۰

هرساله در موقعیت‌های خاص، بیمه مرکزی طرح‌های بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث را تصویب می‌کند. درسال ۱۴۰۰، این سازمان به مناسبت حلول ماه ربیع الاول وهفته وحدت، ۱۰۰% مبلغ جریمه بیمه‌گذاران و رانندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی فاقد بیمه نامه از ۱۷ مهر تا پایان ۶ آبان ۱۴۰۰ به مدت ۲۰ روز در صورت خرید بیمه نامه با مدت اعتبار یکساله مورد بخشودگی قرار می‌گیرند. این طرح ۶ مرداد ۱۴۰۰ تصویب شده است.

تمدید یا خریدآنلاین بیمه شخص ثالث خودرو یا موتور

یکی از دغدغه‌های بزرگ بیمه‌گذاران یا صاحبان خودرو، انجام یک مقایسه کامل میان خدمات ارائه شده توسط شرکت‌های بیمه‌گر، استعلام قیمت غیرحضوری و دریافت بیمه شخص ثالث در کوتاه‌ترین زمان ممکن است. شرکت بیمه دات کام از جمله مجموعه‌هایی است که با شرکت‌های معتبر بیمه‌گر در سراسر ایران همکاری می‌کند، بنابر این در هر کجای کشور که باشید به‌ راحتی می‌توانید آنلاین برای استعلام، محاسبه، خرید و تمدید بیمه شخص ثالث خودروی خود اقدام کنید. در نتیجه‌ی استفاده از خدمات بیمه داتکام، بیمه شخص ثالث خودروی شما در کوتاه‌ترین زمان ممکن صادر شده و در نهایت به‌ صورت کاملاً رایگان به هرکجای کشور که مایل باشید ارسال خواهد شد.

 

منبع : ایرنا

 

ارسال نظر