شناسه خبر: 19872

ایران وارد کننده گاز می شود

اقتصاد نگار - در شرایطی که ایران یکی از بزرگترین تولید کنندگان گاز در دنیا محسوب میشود اما به دلیل مستهلک بودن نیروگاه ها با کمبود سوخت مواجه شده و از همین روی در تابستان شاهد قطعی های مکرر برق بودیم لذا برای تامین سوخت زمستانی نیروگاه ها واردات گاز را مسکنی برای موقت در راستای تامین خوراک نیروگاه ها برگزیده است.

در همین راستا  «مصطفی نخعی» در گفت و گو با خبرنگاران از حضور «مجید چگینی» مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران  در نشست کمیسیون برای بیان برنامه‌های آتی شرکت ملی گاز ایران و نیز تأمین سوخت زمستانی کشور خبر داد.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس درباره سوال نمایندگان از چگینی درباره ناترازی گاز و محدود کردن سوخت تحویلی به نیروگاه‌ها که سبب خاموشی برق شده است، ‌ افزود: مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران برنامه‌های خود را برای جلوگیری از قطعی گاز مطرح کرد که از جمله این برنامه ها مذاکره با ترکمنستان و احیای قرارداد قبلی است تا از این طریق با واردات گاز از ترکمنستان گاز شرق و شمال شرق کشور را تامین کنند.

نخعی یادآورشد: مذاکرات مسوولان مربوطه با مقامات ترکمنستان در حال انجام است و به همین منظور وزیر نفت چند روز گذشته به ترکمنستان سفر کرد.

 به گفته سخنگوی کمیسیون انرژی درصورت واردات دوباره گاز از ترکمنستان دغدغه‌ها و نگرانی‌ها برای تامین سوخت زمستانی منتفی می‌شود.

وی با بیان اینکه ذخیره سازی سوخت زمستانی در مجموعه وزارت نفت به‌صورت مستمر در حال انجام است، عنوان کرد: این موضوع می‌تواند بخشی از کسری گاز را با سوخت مایع(مازوت و گازوئیل) جبران کنند.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اگر برنامه‌ریزی‌ها و ذخیره سازی‌های سوخت به درستی انجام شود، زمستان امسال کشور با مشکل کمتری در تامین گاز و به تبع آن تامین برق رو به رو خواهد بود.

منبع : ایرنا

 

ارسال نظر