شناسه خبر: 19921

پوتین: طالبان را به‌زودی از لیست سیاه خارج می‌کنیم

اقتصاد نگار: ولادی میر پوتین رییس جمهور روسیه می‌گوید کشورش که به‌زودی طالبان را از لیست سیاه "گروه‌های تروریستی " خود خارج می‌کند.

ولادی میر پوتین رییس جمهور روسیه می‌گوید کشورش که به‌زودی طالبان را از لیست سیاه "گروه‌های تروریستی " خود خارج می‌کند.

پوتین یک روز پس از نشست مسکو در مورد افغانستان، گفته کشورش در آینده نزدیک گروه طالبان را از لیست سیاه خود خارج خواهد کرد.

روسیه در سال 2003 طالبان را سازمان تروریستی خواند اما برعلاوه نشست دو روز پیش، در چند سال گذشته دو نشست در مورد گفتگوهای صلح افغانستان را با حضور نمایندگان طالبان، میزبانی کرده است.

او همچنین تاکید کرد که طالبان باید از لیست سیاه سازمان ملل متحد نیز خارج شود.

از سوی دیگر، او تاکید کرد که کشورهای غربی باید میلیاردها دالر سرمایه بلاک شده افغانستان را آزاد کنند تا افغان‌ها بتوانند به مشکلات اجتماعی و اقتصادی خود رسیدگی کنند.

رییس جمهور روسیه که در شهر سوچی سخنرانی می‌کرد گفت: "برای اطمینان از اینکه روند ثبات بتواند با سرعت مورد نیاز پیش برود، البته که باید به افغانستان کمک کرد تا اقتصاد خود را بازیابی کند."

این درحالی است که در نشست دو روزپیش مسکو در مورد افغانستان، اشتراک کنندگان بر ایجاد تشکیل دولت فراگیر در افغانستان تاکید کردند.

اما، عبداسلام حنفی معاون رییس الوزرای طالبان گفت که حکومت موجود افغانستان همه شمول است و جهان باید آن را به رسمیت بشناسد.

منبع : جمهور

 

ارسال نظر