شناسه خبر: 20001

افزایش ارسال گاز روسیه به بازار اروپا

اقتصادنگار-در حالی‌که مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روسیه را به استفاده از انرژی بعنوان یک سلاح ژئوپلیتیکی متهم می‌کند، شرکت "گازپروم" روسیه از آمادگی برای انتقال گاز مضاعف به بازار اروپا تا پایان سال جاری (میلادی) خبر داد.

به گزارش خبرگزاری «نووستی»، "ویکتور زوبکوف" رئیس شورای مدیران شرکت "گازپروم" روسیه اعلام کرد که این شرکت از طریق خط لوله "جریان شمالی-2" بیش از 55 میلیارد مترمکعب گاز طبیعی در سال به بازار انرژی اروپا عرضه می‌کند. 

زوبکوف در سخنرانی خود در میزگردی در چارچوب مجمع اقتصادی اورآسیا گفت: «شرکت گازپروم در همین سال جاری (میلادی) 11 میلیارد مترمکعب گاز اضافی به کشورهای اروپایی ارسال می‌کند. ضمن اینکه اکنون خط لوله "جریان شمالی-2" نیز آمادگی دارد تا 55 میلیارد مترمکعب گاز به بازار اروپا انتقال دهد.» 

این مقام با اشاره به اینکه برخی تبلیغات منفی مانع از سرمایه گذاری در عرصه نفت و گاز روسیه شده، یادآور شد که ذخایر گازی شرکت گازپروم روسیه حدود 35 تریلیون مترمکعب است.

لازم به ذکر است، "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه روز چهارشنبه با اشاره به اینکه بحران کنونی انرژی در اروپا می‌تواند عواقب منفی هم برای این کشور داشته باشد، شرکت "گازپروم" را موظف کرد تا پس از تکمیل تزریق گاز به مخازن داخلی، حجم صادرات گاز خود به کشورهای اروپایی را افزایش دهد. 

ادعای بورل درباره اعمال فشار شرکت "گازپروم" روسیه بر مولداوی 

در خبر دیگری گزارش شده، "جوزپ بورل" مسئول سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا مدعی شد که شرکت گازپروم روسیه در تلاش است تا در خصوص افزایش قیمت گاز بر مقامات جمهوری مولداوی فشار سیاسی وارد کند.

به گفته وی، اتحادیه اروپا مخالف هر نوع تلاش طرف روسی برای استفاده از موضوع انرژی بعنوان یک سلاح ژئوپلیتیکی است و در این زمینه آمادگی دارد تا به دولت مولداوی برای فایق آمدن بر بحران انرژی کنونی کمک کند و در نخستین گام، 60 میلیون یورو برای کمک به این کشور اختصاص خواهد داد.

در همین رابطه، خانم "ناتالیا گاوریلیتسا" نخست وزیر مولداوی در پایان نشست شورای مولداوی-اتحادیه اروپا در بروکسل اعلام کرد که مقامات کی‌شینیف و نمایندگان شرکت گازپروم روسیه به پیشرفت‌هایی در مذاکرات خود درباره ارسال گاز به این کشور دست یافته‌اند. به گفته وی، مذاکرات همچنان جریان دارد و پیشرفت مشخصی نیز دیده می‌شود، ولی مولداوی به فکر راه حل جایگزینی برای دورنمای آینده نیز خواهد بود. 

نخست وزیر مولداوی یادآور شد که این کشور نمی‌تواند گاز به قیمت بازاری که شرکت گارپروم روسیه پیشنهاد کرده را خریداری کند، ولی مایل است که به توافق کوتاه مدتی با طرف روسی دست یابد.   

"الکساندر پانکین" معاون وزیر امور خارجه روسیه نیز روز گذشته اعلام کرد که مسکو قصد ندارد در مذاکرات با مقامات کی‌شینیف برای انعقاد قراداد جدید صادرات گاز، به ضرر دولت مولداوی اقدام کند و اگر طرفین بتوانند به توافق برسند، طرف روسی به تعهدات خویش عمل خواهد کرد. 

منبع :تسنیم

 

ارسال نظر