شناسه خبر: 20037

در هشتمین همایش استیل پرایس از سوی تولیدکنندگان زنجیره فولاد مطرح شد :

چالش‌های زنجیره فولاد وضعف مدیریت اکتشاف معادن کشور

اقتصاد نگار :دبیر هشتمین کنفرانس بین‌المللی استیل‌پرایس گفت: بر اساس برنامه طرح جامع فولاد کشور، ۱۲ تا ۱۵ میلیون تن از ۵۵ میلیون تن فولاد باید صادر شود.

کیوان جعفری طهرانی خاطرنشان کرد: بر اساس برنامه طرح جامع فولاد کشور، ۱۲ تا ۱۵ میلیون تن از ۵۵ میلیون تن فولاد باید صادر شود و این در حالیست که ۴ سال بیشتر فرصت باقی نمانده است؛ حال اگر توسعه صادرات نداشته باشیم بازار فولاد منطقه را به قطر عمان پاکستان خواهیم باخت.

طیب‌نیا، مدیرعامل فولاد مبارکه به راهکار‌های عبور از مشکلات تولید کنندگان فولاد پرداخت

در همین حال محمدیاسر طیب‌نیا، مدیرعامل فولادمبارکه در هشتمین کنفرانس بین المللی استیل پرایس نیز اظهار داشت: شرکت‌های ما عملکرد قوی در این حوزه ندارند وباید از توانمندی سایر شرکت‌های خارجی استفاده نماییم و در این زمینه نیاز به  تحول داریم.

‎وی افزود: در دهه‌های اخیر گرچه در حوزه اکتشافات کار شده، اما هنوز کار قابل ملاحظه‌ای انجام نشده است.

‎در کشور ما گرچه آمار دقیقی وجود ندارد. شواهد گویای آن است که متوسط عمق در اکتشاف معادن در دنیا ۷۹ متر است ولی در ایران حتی از ۳۵ متر کشورهای جنوب شرق آسیا هم بمراتب کمتر است.

طیب نیا همچنین خاطرنشان کرد: از دیگر چالش‌های زنجیره فولاد بهره‌وری و کیفیت پایین کارخانه‌های کنسانتره سازی و کمبود سنگ آهن مورد نیاز آنها است.

طیب‌نیا همچنین از رعایت نشدن اهلیت واگذاری‌ها و استخراج غیرعلمی از معادن سخن گفت و در همین راستا اضافه کرد امروز بهره‌وری و کیفیت پایین کنسانتره، آسیب زیادی به صنعت‌زده است.

 

طیب نیا در کنفرانس بین‌المللی استیل‌پرایس تشریح کرد: راه عبور از مشکلات آن است که ما تولیدکنندگان فولاد در کنار همدیگر بنشینیم و به امید حاکمیت نباشیم.

وی تاکید کرد: اگر به امید حاکمیت باشیم معضلات زیادی ایجاد می‌شود و اگر با روند بین‌المللی هم حرکت کنیم و تابع انها باشیم، بسیاری از کارخانه‌های کوچک از بین می‌روند.

وی گفت: راهکار بهبود زنجیره ادغام عمودی و افقی در زنجیره و گره زدن منافع معادن و فولادسازی با یکدیگر، بازبینی در مجوزهای صادره و ادغام با هدف طراحی سبد محصولات متمرکز بر تولید محصولات خاص و با ارزش‌افزوده بالاتر و لحاظ آمایش سرزمینی، ارتقای سطح بهره‌وری بنگاهها و.... است.

در همین خصوص مهندس ناصر تقی‌زاده مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در کنفرانس استیل پرایس گفت : پیشنهاد مشخص من این است که برای حل مشکل ذخایر سنگ آهن، کنسرسیومی از شرکتهای بزرگ ایجاد شود و این کنسرسیوم در حوزه اکتشاف سرمایه‌گذاری کند. اکتشافات جدید می‌تواند به شناسایی ذخایر بزرگ در کویر مرکزی ایران منجر شود.

یزدی‌زاده، مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان :نیاز به سرمایه گذاری در حوزه گندله سازی هستیم

وی اظهار داشت :اگر در زمینه اکتشافات اقدام خاصی انجام نشود، کمبود قطعی ۲۷ میلیون تن سنگ آهن در افق ۱۴۰۴ خواهیم داشت

یزدی زاده تاکید کرد : باوجود گسترش واحد‌های گندله‌سازی در سال‌های اخیر و تعادل نسبی در این بخش زنجیره، در محصول کنسانتره همچنان دچار کمبود می‌باشیم و نیاز به سرمایه‌گذاری بیشتر در این حوزه است.

مدیر عامل ذوب آهن اصفهان  تصریح کرد :تداوم تکمیل زنجیره فولاد توسط معادن( فعالیت معادن گل‌گهر، استخراج و دانه‌بندی سنگ‌آهن، تولید کنسانتره و واحدهای فولادسازی و نورد را شامل می‌شود) باعث می‌شود فروش به سایر واحد‌های فولادی، کم و یا قطع شود.

 

ارسال نظر