شناسه خبر: 20075

کاهش ۶ تا ۱۱ درجه‌ای دمای هوا / بارش باران و برف در بسیاری از استان ها در ۵ روز آینده

اقتصاد نگار : سازمان هواشناسی از بارش باران و برف از امروز تا شنبه هفته آینده در ۱۷ استان و کاهش ۶ تا ۱۱ درجه‌ای دما در برخی مناطق از جمله سواحل دریای خزر خبر داد.

سازمان هواشناسی در تشریح آخرین وضعیت آب و هوای کشور اعلام کرد: از امروز در برخی مناطق استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان،‌ زنجان،‌ ارتفاعات البرز در استان‌های قزوین،‌ البرز و تهران افزایش ابر گاهی بارش پراکنده و وزش باد پیش‌بینی شده است.

در شهرهای تهران،‌ کرج، اصفهان،‌ اراک و مشهد افزایش غلظت آلاینده‌های جوّی پیش‌بینی شده است. چهارشنبه با گذر امواج تراز میانی جو در شمال غرب، غرب، دامنه‌های جنوبی البرز در استان‌های قزوین، البرز و تهران،‌ غرب اصفهان و ارتفاعات شمال خوزستان ابرناکی، رگبار باران گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود. به تدریج با شمالی شدن جریانات روی دریای خزر بارش در استان‌های ساحلی دریای خزر،‌ خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی آغاز می‌شود.

به‌تدریج با شمالی شدن جریان‌ها بر روی دریای خزر بارش در سواحل دریای خزر و همچنین در خراسان شمالی و شمال خراسان‌رضوی آغاز می‌شود.

پنجشنبه بارش در مناطق مذکور افزایش می‌یابد و گستره آن استان‌های چهارمحال و بختیاری، شمال فارس،‌ اصفهان و غرب یزد را فرا خواهد گرفت.

بر اساس این اعلام طی دو روز آینده دریای خزر موّاج است و در ارتفاعات و مناطق سردسیر بارش برف پیش‌بینی می‌شود. روز جمعه از میزان بارش در نوار شمالی کشور کاسته می‌شود و در مناطقی از غرب، جنوب غرب،‌ جنوب، مرکز و شرق کشور باران،‌ وزش باد و گاهی رعدوبرق پیش‌بینی شده است.

طی روزهای چهارشنبه تا جمعه در سواحل شمالی، شمال غرب و شمال شرق و طی روزهای پنجشنبه تا شنبه در دامنه‌های جنوبی البرز ،غرب، مرکز و شرق کشور دما در حدود ۶تا ۱۱ درجه کاهش می یابد.

سازمان هواشناسی توصیه کرد: از توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها بپرهیزید، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی، احتیاط در عبور از جاده‌های کوهستانی و به همراه داشتن تجهیزات زمستانیرا مد نظر قرار دهید احتیاط در تردد، تقویت سازه‌های سست و موقت مانند تابلوهای تبلیغاتی، داربست و غیره، عدم تردد و توقف در کنار ساختمان‌های نیمه‌کاره و خودداری از تردد غیر ضروری در زمان غبارآلود شدن هوا پرهیز کنید.

 

منبع : رکنا

 

ارسال نظر