شناسه خبر: 20198

قانونی شدن اتانازی در نیوزیلند/ کدام کشورها مجوز مرگ خودخواسته را صادر می‌کنند؟

اقتصاد نگار : مخالفان قانون جدید مرگ خودخواسته در نیوزیلند می‌گویند کمک به مردن می‌تواند منجر به مراقبت بدتر از افراد بیمار و آسیب‌پذیر مانند معلولان جسمی و بیماران لاعلاج شود.

نیوزیلند مرگ خودخواسته "اتانازی" تصویب کرد و با اجرای آن به جرگه محدود کشورهای جهان می‌پیوندد که کمک به مرگ خودخوست را قانونی کرده‌اند.

"اُتانازی" که از زبان یونانی گرفته شده به‌معنی "مرگِ خوب" است. این مفهوم در اصطلاح به شرایطی گفته می‌شود که در آن بیمار بنا به درخواست خودش به صورت طبیعی و آرام بمیرد.

به گزارش رسانه "استاف" نیوزیلند، بیماران برای استفاده از این قانون باید از کمترین قدرت فعالیت جسمانی برخوردار باشند و به شکلی غیر قابل تحمل درد بکشند. درد و رنجی که کاهش آن از طریق روش‌های مرسوم پزشکی امکان پذیر نباشد.

واجدین شرایط این قانون باید بیماری لاعلاجی داشته باشند که طی 6 ماه آنها را از بین می‌برد. دو پزشک باید شرایط بیماری را تائید کنند.

مخالفان می‌گویند قانون مصوب فاقد تضمین‌های کافی است.

حزب راست‌گرای آزادیخواه ACT  نتایج به دست آمده از همه‌پرسی "اتانازی" با "کمک پزشکی به مرگ خودخواسته" را جشن گرفت.

"استورات آرمسترانگ" ساکن نیوزیلند که با  بیماری سرطان دست و پنجه نرم می‌کند بارها به اتمام زندگی خود فکر کرده است. اما اینک مطمئن است که هر روز می‌تواند به صورت خودخواسته و در صورت وخامت اوضاع با کمک پزشکان بمیرد.

در سال گذشته 65 درصد (دو سوم) مردم نیوزیلند در یک همه پرسی به قانون انتخاب "پایان زندگی با کمک پزشکی" به شیوه ای آرام پاسخ آری دادند تا این موضوع در نیوزیلند به قانون تبدیل شود. 

قانون مرگ خودخواسته با کمک پزشکی از امروز (7 نوامبر) در نیوزیلند اجرا می‌شود و به بیماران لاعلاج اجازه می‌دهد تا پایان زندگی خود را انتخاب کنند.

"استورات ارمسترانگ" به عنوان یک مرد 61 ساله از منطقه "لینکلن" در حومه "کرایست چرچ" مبتلا به سرطان پروستات است. این بیماری بخش‌های دیگر بدن او سرایت کرده و غیرقابل درمان است.

"استورات آرمسترانگ" همسرش ربکا و سگشان استلار پیش از برگزاری قانون همه‌پرسی قانون انتخاب پایان زندگی برای بیماران/ ارمسترانگ سرطانی لاعلاج دارد و می‌گوید انتخابی که قانون برای او فراهم می‌کند زندگی او را تغییر می دهد.

"ارمسترانگ" یکی از حامیان فعال برای قانون انتخاب داوطلبانه و خودخواسته مرگ با کمک پزشکی در نیوزیلند است. او در حال حاضر فاقد شرایط لازم برای استفاده از چنین گزینه‌ای است اما می‌گوید داشتن این انتخاب در زمان مناسب "تسکین بزرگی" است.

تغییری بزرگ در نیوزیلند این کشور به لیست تعداد محدودی از کشورها که قوانین مشابهی برای مرگ آرام و خود خواسته دارند، اضافه خواهد کرد.

اسپانیا در اواخر اسفند سال گذشته قانون مشابهی را برای مرگ خودخواسته و آرام معلولان و بیماران لاعلاج صادر کرد تا درد کمتری را تحمل کنند.

بلژیک، لوکزامبورگ و هلند نیز از کشورهای دیگری هستند که اتانازی در آنها قانونی شده است.

هنوز مشخص نیست چه تعداد از نیوزیلندی‌ها به دنبال کمک در مرگ خودخواسته باشند اما پیش بینی می‌شود تعداد آنها زیاد نباشد. با این حال سفر گروه‌هایی از مردم از کشورهای دیگر برای اتانازی به نیوزیلند نیز قابل پیش بینی است.

برای آرمسترانگ این قانون به معنای کنار گذاشتن نگرانی‌های مربوط به مردن و ادامه زندگی کنونی است.

او می‌گوید در صورت انتخاب مرگ کمکی و خودخواسته در دوران سخت بیماری می تواند از روزهای باقی مانده بهتر استفاده کرد.

قانون پایان خودخواسته زندگی در نیوزیلند از 7 نوامبر (16 آبان) اجرایی می شود و به نیوزیلندی‌های بسیار امکان می‌دهد تا در صورت درد بی علاج با کمک پزشکی به زندگی خود پایان دهند.

ارمسترانگ در این باره گفت: پس از برگزاری رفراندم بهتر زندگی کرده‌ام و به همه چیز در زندگی توجه می‌کنم.

با وجود اکثریت آرا کمک به مردن همچنان یک موضوع احساسی و قطبی است.

مخالفان این قانون می‌گویند کمک به مردن حتی به شیوه پزشکی ارزش و اهمیت زندگی انسانی را تضعیف می‌کند و می‌تواند منجر به مراقبت بدتر از افراد بیمار و آسیب‌پذیر مانند افراد دارای معلولیت جسمی و بیماران لاعلاج شود.

کسانی که از قانون کمک به مرگ خودخواسته حمایت می‌کنند می‌گویند این موضوع حق افراد است که زمان و چگونگی مرگ خود را تعیین کنند. موافقان قانون می‌گویند اتانازی (مرگ از طریق پزشکی) به افراد حق مردن با عزت را می‌دهد.

وزرات بهداشت نیوزیلند براساس تجربیات خارج از این کشور تخمین می‌زند که سالانه حدود 950 نفر می‌توانند برای پایان خودخواسته زندگی از طریق اتانازی اقدام کنند و به 350 نفر از آنها در این مسیر کمک خواهد شد. اما تردیدهای زیادی در باره تقاضای واقعی این آمار وجود دارد.

اگر تنها دلیل متقاضیان اختلال یا بیماری روانی باشد، این قانون برای آنها اجرا نخواهد شد.

وزارت بهداشت نیوزیلند انتظار دارد خدمات عمدتا توسط پزشکان عمومی در خانه فرد یا برخی مراکز عمومی ویژه ارائه شود. اما در حال حاضر تاثیر اجرای این قانون بر کادر درمان و سلامت روحی آنها ناشناخته است.

گفت و گو از این قانون و کمک به مرگ، بحث کمبود بودجه و نابرابری در مراقبت های تسکینی در نیوزیلند را برانگیخته است.

برگه‌ای که قانون اتانازی در نیوزیلند را تشریح می کند

بنا به تعریف سازمان بهداشت جهانی، مراقبت تسکینی دربرگیرنده همه اقدامات فعال و کامل برای کاستن از رنج، درد و بهبود کیفیت زندگی در بیمار است.

پیش از همه‌پرسی حدود 1600 پزشک نامه‌ای عمومی را امضا و در آن با کمک پزشکی به مرگ خودخواسته مخالفت کردند.

آنها اعلام کردند گسترش مراقبت‌های تسکینی، اتانازی را غیر ضروری می‌کند.

نیوزیلندی‌ها حین قانونی کردن اتانازی، قانون مصرف آزاد و تفننی حشیش را رد کردند.

اتانازی در کدام کشورها قانونی است؟

نیوزیلند با رای آری خود به اتانازی به معدود کشورهایی پیوست که مرگ خودخواسته با کمک پزشکی را قانونی کرده اند.

اتانازی در بلژیک، کانادا، کلمبیا، لوزامبورگ و هلند قانونی است و کمک به خودکشی در سوئیس با اعلام شرایط خاص مجاز است. این اقدام در سوئیس به صورت قانون در نیامده است.

تعدادی از ایالت‌های آمریکا و ایالت ویکتوریا استرالیا نیز کمک به مرگ خودخواسته و آرام را قانونی کرده‌اند.

 

منبع : عصر ایران

 

ارسال نظر