شناسه خبر: 20259

تلاش جدید جمهوریخواهان برای تحریم خط لوله گازی روسیه

اقتصاد نگار : گروهی از جمهوریخواهان آمریکا قانونی را معرفی کردند که تحریمهای تحمیلی علیه خط لوله گاز طبیعی نورد استریم ۲ روسیه وضع می کند.

شش نماینده کنگره آمریکا که در راس آنها جیم ریش، سناتور جمهوریخواه در کمیته روابط خارجی سنا قرار دارد، این تحریمها را به عنوان متمم برای "قانون اجازه دفاع ملی" پیشنهاد کردند.

جو بایدن، رییس جمهور آمریکا و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان اوایل امسال به توافقی رسیدند که به اجازه می دهد این خط لوله که گاز روسیه را مستقیما به آلمان منتقل می کند، فعالیت کند و آلمان هشدار داد اگر روسیه از انرژی به عنوان یک سلاح علیه اوکراین استفاده کند، با اقدامات تلافی جویانه روبرو می شود.

اوکراین مدتها مخالف ساخت این پروژه ۱۱ میلیارد دلاری بوده زیرا برای مسکو این امکان را فراهم می کند که ارسال گاز از خاک اوکراین را متوقف کند و اوکراین را از میلیاردها دلار درآمد ترانزیت گاز محروم کرده و امنیتش را به مخاطره می اندازد. در مقابل روسیه می گوید نورد استریم ۲ ظرفیت سالانه صادرات گاز این کشور از دریای بالتیک را دو برابر کرده و به ۱۱۰ میلیارد متر مکعب می رساند و می تواند به بازار گاز اروپا که با بحران عرضه محدود و جهش سرسام آور قیمتها دست و پنجه نرم می کند، کمک کند.

بر اساس گزارش رویترز، شرکت گازپروم روسیه و شرکای غربی اش در ساخت این خط لوله تعجیل کرده اند تا گاز طبیعی را از طریق دریای بالتیک به اروپا برسانند. اپراتور خط لوله نورد استریم ۲ اعلام کرده که نخستین خط از دو خط این پروژه با گاز تکنیکال پر شده و آماده دریافت مجوز برای آغاز فروش به اروپاست. رگولاتور انرژی آلمان اعلام کرده که چهار ماه برای تکمیل تایید فعالیت خط لوله جدید زمان نیاز دارد. رگولاتور آلمان باید اطمینان حاصل کند که نورد استریم مطابق با مقررات اتحادیه اروپاست و وقتی به آبها و خاک سرزمین آلمان می رسد، مالکان آن باید از تامین کنندگان گاز جدا باشند.

منبع : ایسنا

 

ارسال نظر