شناسه خبر: 20398

وزیر راه:دولت از اقشار کم‌درآمد نیازمند مسکن حمایت می‌کند

اقتصاد نگار : وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه دولت از اقشار کم‌درآمد نیازمند مسکن حمایت می‌کند، گفت: تعداد زیادی متقاضی در دهک‌های پایین درآمدی وجود دارد که جز با روش‌هایی که در قانون جهش تولید مسکن پیش‌بینی شده است امکان صاحب‌خانه شدن ندارند.

«رستم قاسمی» در نشست بررسی وضعیت پیشرفت و اقدامات انجام شده نهضت ملی مسکن که با حضور معاونان و مدیران کل راه و شهرسازی استان‌ها به شکل ویدئوکنفرانسی در ساختمان دادمان وزارت راه برگزار شد، بر رفع مشکلات برخی از استان‌ها در تامین اراضی مورد نیاز نهضت ملی مسکن، تسریع در صدور پروانه و تسهیل در ساخت‌و ساز با مشارکت استانداری‌ها، شهرداری‌ها و سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان و تعیین سازنده‌ها، تاکید کرد.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه مدیران کل راه و شهرسازی استان‌ها در مشارکت با معاونان و مدیران ستادی و همچنین سایر دستگاه‌ها در اجرای قانون جهش تولید مسکن اهتمام داشته باشند، گفت: تلاش‌های فراوانی توسط سازمان‌ها، شرکت‌های تابعه و معاونان در تکمیل بانک زمین، تغییر کاربری‌ها و الحاق‌های اراضی موردنیاز اجرای نهضت ملی مسکن انجام شده است که این تلاش‌ها تا حصول به نتیجه تداوم دارد.

عضو کابینه دولت سیزدهم ضمن تاکید بر اینکه مدیران راه و شهرسازی اجرای نهضت ملی مسکن و خودمالکی را در برنامه اولویت‌دار خود قرار بدهند، افزود: اکنون و بر اساس آمار، سالانه ۲۰ درصد ساخت و ساز کشور توسط بخش خصوصی انجام می‌شود که وزارت راه و شهرسازی حمایت‌های لازم را برای افزایش این میزان از بخش خصوصی خواهد داشت.

قاسمی تصریح کرد: در قانون جهش تولید مسکن و تسهیلاتی که به اجرای نهضت ملی مسکن تعلق گرفته است، حمایت از بخش خصوصی در تولید مسکن پیش‌بینی شده است و ما نیز در وزارت راه و شهرسازی بر آن تاکید ویژه داریم.

تاکید بر نقش تسهیل‌کنندگی دولت در ساخت‌وساز

عضو کابینه دولت سیزدهم با تاکید بر اینکه باید کم کردن بار دولت در بخش مسکن در اولویت‌ بخش‌های مختلف وزارت راه و شهرسازی باشد، توضیح داد: ساخت و ساز به خود مردم واگذار شود و دولت در این کار، تسهیل‌کننده باشد. تجربه‌های مثبت مسکن مهر و اقدام ملی مسکن که کار مثبتی در کشور بود، حتما در ساخت و ساز نهضت ملی مسکن مورد توجه قرار بگیرد. همچنین معایب اجرای مسکن مهر در کشور در ساخت‌وسازهای جدید مورد نظر باشد تا از آنها بهره‌مندی کامل انجام بشود.

واحدهای باقیمانده مسکن مهر هرچه سریعتر تعیین‌تکلیف شود

قاسمی با اشاره به اینکه یکی از مواردی که در سفرهای استانی به عنوان مشکلات مردم مطرح می‌شود عدم تکمیل واحدهای مسکونی مهر است، خاطرنشان کرد: در سفر به استان‌های اردبیل، زنجان و سمنان، بخشی از مشکلات مردم مربوط به عدم تکمیل واحدهای مسکن مهر بود که باید حل‌وفصل شود. همچنین موضوع تعاونی‌ها و مشکلاتی که برخی از تعاونی‌ها برای ساخت و ساز ایجاد کردند نیز از دیگر موضوعاتی است که بر حل آن تاکید داریم.

امکان ساخت‌وساز توسط بخش خصوصی و خودمالکان تقویت‌ شود

وزیر راه‌وشهرسازی تصریح کرد: باید تلاش کنیم تا دولت کمتر درگیر مسائل ساخت و ساز شود و با حمایت بخش خصوصی و حمایت از خودمالکان امکان ساخت و ساز برای متقاضیان تسهیل شود.

وی تصریح کرد: دولت نمی‌تواند در مقابل مشکلاتی که در زمینه مسکن در کشور وجود دارد و اینکه سهم مسکن در معیشت خانوار، هزینه زیادی است، بی‌تفاوت بماند.  همه دولت‌ها در برابر مشکلات مسکن و حل آن مسئولیت داشتند.

دولت از اقشار کم‌درآمد نیازمند مسکن حمایت می‌کند

قاسمی گفت: هم‌اکنون اگر سامانه نهضت ملی مسکن برای تمامی شهرها باز شود بیش از ۴ میلیون نفر در سامانه نهضت ملی مسکن ثبت‌نام خواهند کرد. برآوردها نشان می‌دهد که ۴ میلیون متقاضی که در سامانه ثبت‌نام می‌کنند افرادی هستند که از طریق بخش خصوصی امکان صاحب خانه شدن را ندارند و این کار را دولت بر حسب وظیفه در خصوص تامین مسکن کم‌درآمدها انجام می‌دهد. تعداد فراوانی متقاضی در دهک‌های پایین درآمدی وجود دارد که جز با روش‌هایی که در قانون جهش تولید مسکن پیش‌بینی شده است امکان صاحب خانه شدن ندارند که دولت در این خصوص مسئولیت دارد.

موضوع مسکن در کشور جدی است

وزیر راه و شهرسازی خطاب به مدیران ارشد ستادی و همچنین مدیران کل راه و شهرسازی استان‌ها تاکید کرد: موضوع مسکن در کشور جدی است و باید تحولی در ساخت و ساز ایجاد شود. در این باره، فرصت زیادی وجود ندارد و ما مسئولیت داریم تا پیشرفت پروژه‌ها را  گزارش دهیم.

قاسمی گفت: هم‌اکنون بخشی از اراضی مناسب برای ساخت‌وساز در اختیار وزارت راه و شهرسازی است. بخشی ار اراضی نیز نیاز به تغییر کاربری دارند که باید در استان‌ها به سرعت انجام شوند و بخشی از اراضی نیز نیاز به الحاق دارند که موارد قانونی این کار به سرعت انجام خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه اراضی سایر دستگاه‌ها نیز برای اجرای نهضت ملی مسکن مورد استفاده قرار می‌گیرد، اعلام کرد: هم‌اکنون با برخی از سازمان‌ها و دستگاه‌ها در خصوص زمین، توافقاتی انجام شده است که می‌تواند در اجرای نهضت ملی مسکن مورد استفاده قرار بگیرد.

قاسمی همچنین گفت: طرح اقدام ملی مسکن در قانون جهش تولید مسکن ادغام شده است تا بتواند از مزیت‌های آن استفاده کند. همچنین واحدهای مسکونی مهر باقیمانده نیز باید به زودی تعیین‌تکلیف شود و مردم نباید آسیب ببینند و مسائل مردم در حوزه مسکن باید حل شود.

وی در پایان بر اقدام جدی و جهادی برای حل مشکلات مسکن مردم و شروع عملیات اجرایی نهضت ملی مسکن تاکیدی دوباره کرد.

 

منبع : ایرنا

 

ارسال نظر