شناسه خبر: 20426

افزایش ۱۰۰ درصدی پروازهای خارجی به فرودگاه‌های کشور

اقتصاد نگار : شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی کشور از افزایش ۱۰۰ درصدی پروازهای خارجی در شهریور امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته خبر داد.

بر اساس گزارش منتشر شده توسط مرکز اطلاعات و آمار شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، در ماه (شهریور) سال ۱۴۰۰ در مجموع  هزار و ۵۸ نشست و برخاست خارجی در فرودگاه‌های تحت مالکیت این شرکت انجام شده که  ۱۱۱ هزار و ۱۱۷ مسافر و ۲ میلیون و ۸۸۴ هزار و ۱۹۷ کیلوگرم بار به وسیله این پروازها جابه‌جا شده‌اند.

این ارقام نسبت به شهریورماه سال  گذشته که ۴۷۸ نشست و برخاست با جابه‌جایی ۲۲ هزار و ۶۷۶ مسافر و یک میلیون و ۶۲۹ هزار و ۱۹۷ کیلوگرم بار انجام شده بود، ۱۰۰ درصد و نسبت به مردادماه امسال به ترتیب ۵.۷ و ۴ درصد افزایش داشته‌اند.

همچنین در این ماه در چهار فرودگاه اختصاصی کشور یعنی کیش، قشم، چابهار و ماکو تنها ۲۰ نشست و برخاست خارجی در فرودگاه قشم و یک پرواز در فرودگاه کیش انجام شده که این پروازها ۲ هزار و ۱۳۸ مسافر و ۵۸ هزار و ۳۰۰ کیلوگرم بار جابه‌جا کرده‌اند. عملکرد این فرودگاه‌ها نیز نسبت به ماه مشابه در سال گذشته و ماه مرداد رشد ۱۰۰ درصدی داشته است.

در این ماه فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی نژاد مشهد با انجام ۳۷۹ نشست و برخاست و جابه‌جایی ۳۸ هزار و ۵۵۲ مسافر رکورددار انجام پرواز خارجی و تردد مسافر بین‌المللی در کشور بوده و ۳۵.۱ درصد از کل نشست و برخاست‌های خارجی و ۳۴ درصد از جابه‌جایی مسافر بین‌المللی را به خود اختصاص داده است. این فرودگاه به مقاصد نجف، استانبول، دوحه و کابل پرواز داشته است.

پس از این فرودگاه، به ترتیب دو فرودگاه شیراز با ۲۳۸ نشست و برخاست و تبریز با ۱۶۴  نشست و برخاست قرار گرفته‌اند.

پروازهای خارجی در این ماه به ترتیب در فرودگاه‌های مشهد، شیراز، تبریز، اصفهان، لارستان، ارومیه، بندرعباس، اهواز، قشم، آبادان، لامرد، کرمانشاه، ساری، گرگان، کیش و یزد انجام شده‌اند. گفتنی است اعداد مربوط به فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) در این آمار نیامده است. 

در این ماه فرودگاه یزد با انجام یک نشست و برخاست خارجی، کم‌ترددترین فرودگاه بین‌المللی کشور بوده است. در شهریور ۱۴۰۰ حداقل ۸۰ درصد نشست و برخاست‌های خارجی به ترتیب در چهار فرودگاه مشهد، شیراز، تبریز و اصفهان انجام شده است.

در این ماه، چهار مسیر مشهد- نجف، نجف- مشهد، استانبول- تبریز و تبریز- استانبول، به ترتیب ۴ مسیر پرتردد خارجی بوده‌اند و پس از آن نیز دو مسیر دوحه- شیراز و شیراز- دوحه قرار دارند.

منبع : ایرنا

 

ارسال نظر