کدخبر: ۴۴۸۶

به گزارش اقتصاد نگار؛ جعفر خیرخواهان در مصاحبه با خبرنگار اقتصاد نگار درباره موضوع قطع درآمد حاصل از نفت از بودجه جاری در سال ۹۹ گفت : 

به هر حال آقای نوبخت با توجه به جایگاهی که دارد باید یک سری حرف را بزند و نطق های انجام دهد حالا یا کارشناسی شده یا نشده برای گرم کردن یا کردن سر مردم که باید دید در عمل آیا اجرایی می‌شود و تاثیری بر روی اقتصاد دارد یا خیر، آیا اوضاع اقتصادی را بهتر می شود یا نمیشود . 

این کشور قرار است چهل سال این اقدام قطع کردن نفت از بودجه را انجام دهد و الان با این شرایط اقتصادی که پیش آمده مجبور هستند از این طیف صحبت ها را انجام دهند باید دید آیا  این شعار هایی که مطرح میکنند آیا عملی میشود یا خیر . 

ولی بنظر می آید توانایی انجام این فرایند را ندارند و این حرف ها بیشتر برای بستن دهان مخالفین است .

حرف های زیبا زدن امروز مسولین امر بیشتر جنبه شعاری دارد و در عمل میبینیم اوضاع کشور هر روز به سمت بدتر شدن حرکت میکند . 

این کارشناس مسائل اقتصادی ادامه داد؛ خود آقای نوبخت هم قصد استعفا داشت که بیشتر برای احیا کردن سازمانی که آقای احمدی نژاد منحل کرده بود آمده بود و دیدیم کار مأثری هم انجام گرفته نشد و میبینم آقای روحانی هم علاقه به همکاری با این آقایون را دارد و ما شاهد هستیم شرایط کشور در سرازیری مشکلات در حال پیشروی است . 

بحث قربانی شدن هم که مطرح میشود بیشتر شبیه شعار است و آنچه حقیقت دارد این است که امروز مردم در حقیقت درحال قربانی شدن هستند . 

 خیر خواهان افزود ؛  امروز شاهد این هستیم که بیشتر اهل فن ها و اقتصاد دان ها هم از شرایط نا امید شده اند و مشکلات اساسی تری هم وجود دارد و باید برای حل آنها فکر اساسی کرد گاها هم میبینیم که نیرو های فشار و برخی اشخاص که پاسخ گو هم نیستند از این شرایط به وجود آماده منافع خودشان را میبرند و به قول معروف از آب گل آلود ماهی میگیرند ولی دولت هم به گاها به آن ها باج میدهد و از یک طرف هم میگوید ما در حال درست کردن اوضاع هستیم ولی شواهدی که در جامعه وجود دارد عکس این حرف را نشان میدهد .

این کارشناس اقتصادی در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا دولت در دوسال باقی مانده تدابیر مناسبی برای بهبود اوضاع اقتصادی دارد افزود؛ 

مهم ترین چیزی که باعث میشود کشور های عقب افتاده و توسعه نیافته پیشرفت نکنند همین نبودن ثبات است . 

چون کنترل آن دست دولت نیست.

 ما میگوییم میخواهیم کشتی را هدایت کنیم ولی می بینیم آن ناخدایی که آنجا نشسته است و شرایط را میبیند و درک میکند خودش را انداخته در دریای طوفانی و پر تلاطم در حالی که در جایگاه سمت و کنترل اوضاع را دارد. 

 بعد با این شرایط از دولت بخواهیم که اوضاع را کنترل کند! هرچند هم که در قانون اساسی درباره مسولیت ها دولت گفته شده ولی عواملی که در این امر دخالت میکنند بسیار قوی و تاثیر گذار هستند ، اعم از عواملداخلی و هم عوامل خارجی . 

خیرخواهان در پایان گفت : به هرحال این ها دست به دست هم میدهد تا اجازه ندهد دولت به سمت ثبات حرکت کند . 

اگر بخواهیم به این موضوع خیلی خاص بپردازیم دولتی که خیلی با قابلیت لازم که برای ثبات نیاز هست یا خودش نیمتواند از پتانسیلی که وجود دارد استفاده درست کند یا سایر اجازه نمیدهند .

/ انتهای پیام

 

ارسال نظر