کدخبر: ۴۵۸۷

به گزارش اقتصاد نگار؛ محمد علی ناصری کارشناس مسائل اقتصادی درباره توافق های نفت در برابر غذا گفت: دولت در حال حاضر برای سازماندهی وضعیت معیشت مردم در داخل و خارج از کشور دو برنامه اصلی دارد یعنی در داخل تشکیل وزارت بازرگانی و در خارج اینستکس را بصورت ویژه در حال پیگیری است.

وی اظهارداشت: اینستکس یک شرکت خصوصی است و قرار بر اینکه تجارت مربوط به اقلام بشر دوستانه از قبیل غذا و دارو را تسهیل و از تراکنش های این اقلام پشتیبانی کندو از طرفی وزارت بازرگانی با این تمرکز در حال تشکیل است که وضعیت معیشتی مردم در ارتباط با غذا و دارو را سازماندهی کند.

این کارشناس اقتصادی گفت: برای اینکه برخی شرکت ها سازماندهی شوند برای وصل شدن به ساز و کار اینستکس جهت واردات غذا و دارو این سازماندهی باید یکجا صورت گیرد اینکه چه شرکت های مجوز داشته باشند تا به شرکت اینستکس وصل شوندبنابراین طبیعی به نظر می رسد که یک رابطه ای بین وزارت بازرگانی و اینستکس وجود داشته باشد تاهمدیگر را در کار واردات غذا و دارو برای کشور تکمیل کنند.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا این اتفاق خوب است یا بد، افزود: کشور اکنون در شرایط تحریمی قرار دارد و آمریکا سیاست فشار حداکثری را علیه جمهوری اسلامی تعقیب می کند.

ناصری بیان داشت: «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا می گوید: «اگر ایرانی ها می‌خواهند غذا بخورند دولت ایران باید پای میز مذاکره با آمریکا بنشیند.» به هر تقدیرآمریکا به دنبال اینکه وضعیتی شبیه به وضعیت عراق در دهه ۹۰ بر سر مردم ایران بیاورد.

وی توضیح داد: آمریکا در دهه ۹۰ با ایجاد کردن شرایط تحریمی برای عراق یعنی با تحریم صادرات نفت و واردات یک وضعیت قحطی و بغرنجی را در این کشور بوجود آورد و باعث شد خیلی ها از قحطی جان خود را از دست دهند.

این کارشناس اقتصادی افزود: این شرایط بحرانی باعث شد حکومت صدام شروط آمریکا را در ایجاد نظارت های سازمان بین المللی انرژی در کشور عراق بپذیرد.

وی اظهارداشت: ته سیاست مزبوراین شد که آمریکا از تمکین دولت عراق راضی نشود و دست به حمله بزند و این فلاکت و بدبختی از سال ۲۰۰۳ ادامه داشته باشد بنابراین دولت آمریکا می خواهد چنین شرایطی برای ایران ایجاد کند.

ناصری تاکید کرد: بطورکلی در این شرایط دو کار اساسی باید صورت گیرد یکی در خارج از کشور نباید زیر بار ساز و کارها، مکانیزم ها و توافق های رفت که به نوعی نفت در برابر غذا باشد و تجارت خارجی ایران را محدود به واردات غذا و دارو کندو از طرفی صادرات نفتی و غیر نفتی و همچنین واردات غیر اقلام بشردوستانه باید در خارج از کشور تقویت شود.

وی در ادامه مصاحبه گفت: تحلیل کلی اینکه نباید زیر بار توافق هایی مثل اینستکس رفت بلکه باید در داخل سیاست خوداتکایی و خودکفایی را با حدت و شدت دنبال کرد.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه خودکفایی غذایی و دارویی در ایران وجود دارد، افزود: مطابق آمار و اطلاعات وزارت بهداشت ۹۷ درصد داروهای مورد نیاز کشور هم اکنون در داخل در حال تولید است.

وی در پایان یادآورشد: تنها سه درصد داروها آنهم خاص از خارج وارد می شود و برنامه اینکه با اتکا به توان داخلی در این سه درصد هم مملکت خودکفا شود.


/ انتهای پیام

ارسال نظر