کدخبر: ۴۶۷۵

به گزارش اقتصاد نگار _ کامران نذری در مصاحبه با خبرنگار اظهار داشت: تا قبل از بهمن ماه با افت قابل ملاحظه ای در ارزش پول ملی روبرو نخواهیم بود و نرخ ارز به احتمال زیاد تثبیت می شود و از طرفی صلاح نیست نرخ پول به کانال های پایین تر افت کند.

وی خاطرنشان کرد: در بهمن، اسفند و فروردین با سال نو چینی مواجهیم که تقاضا برای ارز افزایش می یابد؛ از طرفی تجار ایرانی با چینی ها معامله می کنند و باید تا پایان همین سال معاملات را تسویه نمایند.

ندری یادآور شد: دو لایحه سی اف تی و پالرمو مربوط به اف ای تی اف است که به نظر می رسد اگر این دو لایحه در مجمع تصویب نشود و منافذ و روزنه های نقل و انتقال پول بسته بماند، احتمال می رود روی بازار ارز تاثیر بگذارد و موجب افزایش نرخ شود.

این کارشناس بانک و سرمایه در عین حال گفت: «در بلند مدت مهم ترین تهدید بازار ارز، رشد بالای نقدینگی است و این مسئله ای نیست که به راحتی قابل کنترل باشد.»

ندری ادامه داد: «در یک دهه گذشته به طور میانگین رشد نقدینگی بالایی داشتیم که بعضا به مشکلات ساختاری در نظام بانکی باز می گردد.»

وی در خصوص طرح اصلاح نظام بانکداری که در مجلس در حال بررسی است، اظهار کرد: «این طرح روی کاغذ و در مقایسه با قوانین پولی بانکی گذشته پیشرفت هایی داشته؛ خاصه در نظارت بر بانک ها! ولی در صورت تصویب این طرح تا پایان سال کمکی به تولید نمی شود.»

ندری با بیان اینکه مسائل تولید عمیق و ریشه ای است، افزود: این طرح حتی مشکلات نظام بانکی را نیز حل نخواهد کرد؛ امروز با بانک هایی مواجهیم که در حوزه بدهی، درآمد و جریان ورود و خروج نقدینگی روزانه با کسری مواجه هستند و دلیل آن، اضافه برداشت بانک ها از بانک مرکزی است که بصورت روزانه اتفاق می افتد.

/ انتهای پیام

 

ارسال نظر