کدخبر: ۴۷۹۶

به گزارش اقتصاد نگار؛ احمد کیمیایی در گفت و گو گفت: با توجه به این که فروش نفت کاهش یافته است ، وضعیت کشور در حالت خطرناک و حساسی قرار گرفته است . سیاست های مسئولان و نحوه رفتار مردم در گذر از این شرایط اهمیت زیادی دارد.

وی با بیان اینکه اقتصاد کشور از تحریم ها تاثیر می پذیرد ، اظهار کرد : تحریم در زمان های مختلف با عناوین متفاوت بر کشور اعمال می شود و تمامی ندارد بنابراین ما باید اقتصاد کشور را به حدی از بازدارندگی برسانیم که کمترین آسیب را ببیند.

کیمیایی اضافه کرد : البته رسیدن به این نقطه به یک جراحی بزرگ نیاز دارد که در آغاز ممکن است سبب رشد تورم شود اما مسئولان با سیاست های درست و مردم نیز با تحمل این اثرات می توانند کشور را آماده کنند.

کیمیایی در ادامه در خصوص روش های تامین مالی بنگاه های اقتصادی گفت : در کل دنیا میانگین تامین مالی واحدهای فعالان اقتصادی از بازار سرمایه ، نزدیک به ۶۵ درصد است در حالی که در ایران این شاخص ، ۸ درصد است . این موضوع نشان می دهد مسیر اقتصادی برای منابع مالی در کشور اشتباه بوده است.

وی از پرداخت ۸۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان توسط دولت انتقاد کرد و گفت : در شرایط حساسی که اقتصاد ما در آن قرار دارد این مسائل موجب بحرانی شدن وضعیت می شود و تنشی که در پی وعده پرداخت یارانه بالاتر توسط نامزدهای انتخاباتی مطرح می شود فرصت ترمیم و احیای اقتصاد را از ما می گیرد.

این کارشناس اقتصادی ضمن ابراز مخالفت با این تفکر که مقصر اصلی مشکلات فعلی ، مسئولان هستند ، اظهار کرد : دهک های پایین جامعه که بیشترین ضرر را از یارانه های پنهان مانند سوخت ارزان می بینند ، بیشترین مقاومت را نیز در برابر تغییر آن دارند و سبب تصویب تصمیات و سیاست هایی می شوند که بیشترین تاثیر را بر خود آنها دارد نه مرفهین.

کیمیایی در پایان خاطر نشان کرد : مردم و فعالان اقتصادی باید به این باور برسند که در یک جنگ اقتصادی قرار داریم. به عنوان مثال مدیران مشاغل برای دریافت تسهیلات ارزان قیمت ، دیگران را در نظر داشته باشند و مردم نیز برای نفع در خرید و فروش سکه و ارز به آشوب ها دامن نزند.


/ انتهای پیام

ارسال نظر