کدخبر: ۵۱۷۴

به گزارش اقتصاد نگار؛ احمد توکلی در گفت و گو خود مطرح کرد:  اگر دولت کار غیر عقلانی انجام دهد، به نظرات کارشناسی توجه نکند و تصمیمات مستبدانه اتخاذ کند باز هم فساد رخ می دهد.

وی اظهارداشت: وقتی بازار ارز تهران متلاطم شد و قیمت ارز به ۱۹ هزار تومان رسید و اکنون برمدار ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان قرار دارد گفته می شود قیمت ارز را کاهش داده اند اما نمی گویند قیمت ارز را سه برابر کرده اند این بزرگترین فساد در سال های اخیر است برای اینکه فاصله طبقاتی، فقر، خروج سرمایه و بسیاری موارد دیگر را در کشور به شدت افزایش داده است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: تداوم اعمال سیاست مداخله ای ارزی از سوی دولت منجر به این فساد بزرگ در کشور شد در حالیکه مهر ماه سال ۹۶ کارشناسان بانک مرکزی و همینطور دیگر اقتصاددانان و صاحبنظران به دولت متذکر شدند که ادامه اعمال این سیاست امکان پذیر نیست.

وی افزود: بانک مرکزی به روشنی در مهر ماه سال ۹۶ گزارش داد که اگر سیاست ارزی به همین منوال ادامه یابد کشور تا آخر سال به بحران ارزی برخورد نکند به یقین از ابتدای سال آینده با بحران مواجه خواهد شد که متاسفانه از بهمن ماه همان سال بحران ارزی در مملکت شروع شد.

توکلی بیان داشت: مداخله ارزی دولت در سال ۹۴ نسبت به ۹۳ به میزان ۲۴۷ درصد و سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ این مداخله ۲۰۲ درصد افزوده شد معنا و مفهوم این حرف اینکه بطور دائم دولت بایستی ارز بیشتری در بازار تزریق تا بتواند قیمت ها را پائین نگهدارد در حالیکه اعمال سیاست طرف عرضه باعث بر باد رفتن منابع ارزی در کشور می شود.

وی توضیح داد: متاسفانه در طول دو سال ۳۵ میلیارد دلار ارز به بازار تزریق شد حال سئوال اینکه آیا موفق شدند قیمت ارز را پائین نگهدارند؟!

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: طبق معمول در بحران های ارزی دو نوع سیاست مدنظر قرار می گیرد یا سیاست طرف عرضه را اعمال می کنند در این صورت باید حجم زیادی از ارز را بصورت تهاجمی وارد تا بتوانند بازار را آرام کنند.

وی افزود: بارها به دولت هشدار داده شد که سیاست فعلی یعنی طرف عرضه را تغییر داده و به سیاست طرف تقاضا برگردد و به عبارتی اجازه واردات هر کالایی را به کشور ندهد، واردات کالاهای لوکس را ممنوع و به یک معنا بحث کنترل بازار ارز و متعادل کردن تقاضا را در دستور کار خود قرار دهد تا نگذارد سرمایه از کشور فرار کند.

توکلی گفت: متاسفانه دولت طرف عرضه را گرفت و در روزهای که واقف بود دو ماه دیگر تحریم های آمریکا تکرار می شود و این تحریم هم از طریق منع واردات بوسیله دلار و طلاست آمد ۱۸ میلیارد دلار را در مدت ۴۰ تا ۶۰ روز فروخت به اسم واردات در حالیکه همه چیز هم در این واردات بود.

وی افزود: جدا از این ۶۲ تن طلا را هم فروخته شد به اسم اینکه می خواهند بازار را آرام کنند بنابراین کشوری این کارها را انجام می دهد که ذخیره کافی و قدرت مانور داشته باشد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان گفت: متاسفانه تزریق ۳۵ میلیارد دلار منابع ارزی به بازار بابت پائین نگهداشتن قیمت ارز و همینطور تخصیص ۱۸ میلیارد دلار ارز با نرخ ثابت برای واردات به شرکت ها و افراد مختلف به شکل غیراصولی از سوی دولت موجب هدر رفت منابع قابل توجه ارزی در کشور شد.

/ انتهای پیام

 

ارسال نظر