کدخبر: ۵۱۷۶

به گزارش اقتصاد نگار؛ سعدوندی در گفت و گو اظهار داشت: هم اکنون معادل ریالی مصرف بنزین در خارج از کشور بین ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان است.

وی افزود: افزایش نرخ بنزین نه در میزان قاچاق ونه در مصرف داخلی تاثیر دارد برای اینکه در سبد خانوار هزینه بنزین ناچیز است و با این افزایش دو برابری و حتی بیشتر تاثیر چندانی در بودجه خانوار بجا نخواهد گذاشت.

این کارشناس حوزه اقتصاد و مدرس دانشگاه در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه با این وجود چرا دولت اصرار دارد یکی از دلائل افزایش قیمت بنزین جلوگیری از قاچاق سوخت در کشور است، گفت: چندین مسئله در توجیه سیاست دولت برای افزایش قیمت بنزین مطرح می شود که به نظر می رسد کارشناسان اقتصادی در این تصمیم حضور نداشته اند.

وی در ادامه خود را هوادار افزایش قیمت بنزین دانست به شرط اینکه عواید حاصل از اصلاح قیمت به مردم بازگردد.

سعدوندی بیان داشت: عواید حاصل از این طرح در حال واریز به حساب مردم است منتها وجهی که به مردم منتقل می شود به اندازه ای نیست که تاثیرچندانی بر رفاه خانوارها داشته باشد.

وی توضیح داد: تحمل مردم حدی دارد سال گذشته بالاترین افزایش نرخ ارز در تاریخ ایران در کشور رقم خورد.

این کارشناس اقتصادی و مدرس دانشگاه گفت: نرخ رسمی تورم در ایران بین ۳۰ تا ۴۰ درصد است اما نرخی که مردم اعتقاد دارند بالاتر از این مقادیر است.

وی افزود: وقتی تحمل اجتماعی کم می شود و ازطرفی سرمایه اجتماعی نیز به دلیل خلف وعده ها کاهش یافته اگر دولت بخواهد در چنین شرایطی یک جراحی اقتصادی انجام دهد باید تعامل و هم افزایی بیشتری با مردم داشته باشد.

سعدوندی اظهارداشت: این جراحی اقتصادی (اصلاح قیمت بنزین) هرچند هیچ نفعی برای دولت نداشته و عواید این کار بطور مستقیم به جیب مردم می رود ولی چون دولت تعامل خوبی با مردم نداشته همین عامل جرقه ای برای اعتراضات اجتماعی شد.

وی ادامه داد: دولت باید با مردم بیشتر تعامل و هم افزایی داشته باشد که متاسفانه مردم در شرایط حاضر تعاملی از سوی دولت مشاهده نمی کنند.

این کاشناس اقتصادی و مدرس دانشگاه گفت: دولت می گوید با این افزایش نرخ بنزین به دنبال کاهش نابرابری ها، بازتولید درآمد، جلوگیری از قاچاق سوخت و مصرفی بی رویه است اما از نظر کارشناسی به نظر نمی رسد این افزایش تاثیری بر موارد مزبور داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه باید با مردم صریح گفتگو شود در پایان افزود: دولت از مردم در تصمیم گیری ها و سیاست گذاری های کلان (راجع به وضعیت خود مردم) باید مشورت و نظرخواهی کند اگر چنین رفتاری از سوی دولت سر می زد بدون شک مشکل خاصی در جامعه ایجاد نمی شد.

/ انتهای پیام

ارسال نظر