کدخبر: ۵۱۷۸

به گزارش اقتصاد نگار؛ میرهادی رهگشای در گفت و گو بیان داشت : تجارت با کشورهای خارجی مزیت های زیادی برای ایران و سایر ممالک دنیا دارد.

وی با بیان اینکه تجارت خارجی از بخش های مهم اقتصادی ممالک دنیاست، اظهارداشت: کشورها در حوزه های اقتصادی که مزیت و توانمندی دارند طبق معمول برنامه ریزی و سیاست گذاری می کنند تا کالاهای بیشتری تولید، صادر و از این محل برای اقتصاد خود ارزآوری داشته باشند و از این درآمد ارزی برای واردات کالاها و خدماتی که توان تولید در داخل وجود نداشته و یا از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست مبادرت ورزند.

این کارشناس اقتصادی گفت: هدف اصلی تحریم های دشمن علیه ایران اینکه روابط جمهوری اسلامی با دیگر کشورها قطع شود تا کشور در بحث تامین غذا، دارو و دیگر نیازها و همینطور صادرات کالاها و ارزآوری با مشکل رو به رو شود.

وی افزود: ایران در این شرایط به دلیل داشتن گستردگی مرز هاو قرابت فرهنگی با کشورهای همسایه باید از مزیت های مورد نظر استفاده و اهداف تحریمی دشمن را خنثی کند.

رهگشای تصریح کرد: راهکارهای زیادی برای خنثی سازی تحریم های دشمن وجود دارد که باید با تعیین سازو کارهای مشخص گام های بلندی در این عرصه برداشته شود.

وی توضیح داد: یکی ازدلائل اصلی که تحریم ها در بخش تجارت خارجی تا حدودی موفق بوده و توانسته در روابط ایران با کشورها دیگر دچار مشکل کند همین نقل و انتقالات مالی است.

این کارشناس حوزه اقتصادی گفت: تلاش کشورهای مختلف حداقل طی ۱۰ تا ۲۰ سال اخیر این بوده که سلطه دلار را به هر دلیلی کنارگذاشته تا بتوانند با بقیه کشورها با ارزهای ملی خود تجارت کنند.

وی افزود: برخی از کشورها به سبب تحریم های آمریکا و بعضی به دلیل مزیت استفاده از ارزهای ملی مانند چین به سمت کنار گذاشتن دلار حرکت خود را آغاز کرده اند اما ایران علی رغم اینکه تحت تحریم های آمریکابوده و از مجرای رسمی قادر به تجارت نیست متاسفانه اهتمام چندانی به عدم استفاده از دلار و حرکت در جهت بکارگیری پول های ملی دربحث تجارت خارجی با کشورهای همسایه نداشته است.

رهگشای در پایان یادآورشد: راهکار اصلی برای خارج شدن از این وضعیت اینکه دلار بطورکامل از سیستم تجاری کشور کنار گذاشته شود و بانک مرکزی ایران و همه بانک های مرکزی کشورهای همسایه برای یکدیگر درنظام بانکی رسمی بر اساس پول ملی اعتبار قائل تا تجار و بازرگانان دوطرف بتوانند بدون نیاز به دلار و بر اساس پول های ملی مربوطه نسبت به تجارت کالا و خدمات مبادرت ورزند.


/ انتهای پیام

ارسال نظر