کدخبر: ۵۳۵۲

به گزارش اقتصاد نگار؛ کریمی سنجری در مصاحبه خود گفت: گرچه دلیل اصلی افزایش قیمت یک شبه خودرو، اقدام شوک آور دولت بود اما کسانی که به این بازار دامن می زنند دلالان هستند.

وی افزود: اقتصاددانان بر این باورند که باید با اقتصاد مهربان برخورد کرد زیرا رفتارهای شوک آمیز می تواند شرایط اقتصادی را برای بازار، مردم و سرمایه گذاران مختل کند.

وی با بیان اینکه افزایش یک شبه و غیرقانونی قیمت سوخت شوک جدی به بازار وارد کرد گفت: اگر بازار، رقابتی باشد و شبکه حمل و نقل نیز توسعه یافته شود افزایش قیمت سوخت منجر به کاهش تمایل مردم به استفاده از خودروی شخصی خواهد شد اما وقتی کلانشهر به اندازه کافی در حوزه حمل نقل توسعه یافته نیست افزایش قیمت سوخت هم تاثیری در کاهش استفاده از خودروی شخصی نخواهد گذاشت.

این کارشناس خودرو تصریح کرد: دلال جماعت آنقدر قدرت ندارد که منشأ اثر در بازار شود اما دلالان در ایران موج سواران خوبی هستند، یعنی از کوچترین فرصتی استفاده و پیش بینی می کنند که این شرایط شوک آور، تورم زاست و قطعاً تورم را در ماه های آتی افزایش خواهد داد لذا از فروش خودروهای صفر کیلومتر جلوگیری می کنند و قیمت ها را بالا می برند.

کریمی گفت: گرچه دلیل اصلی افزایش قیمت یک شبه خودرو، اقدام شوک آور دولت بود اما کسانی که به این بازار دامن می زنند دلالان هستند.

کارشناس خودرو با بیان اینکه عرضه خودرو در بازار نسبت به تقاضا عقب تر است بیان داشت: یک رفتار شوک آور باعث فعال شدن نظام دلالی می شود.


/ انتهای پیام

 

ارسال نظر