کدخبر: ۵۳۶۵

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: هفته آینده ساختار و کلیات جدید بودجه سال ۹۹ در شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا مورد بررسی قرار خواهد گرفت.


به گزارش اقتصاد نگار؛ حسین حسینی شاهرودی در گفتگو با خبرنگار مهر،  در مورد جلسه کمیسیون اقتصاد با رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: در این جلسه در مورد ساختار بودجه سال ۹۹ بحث های کلی مطرح شد.

وی افزود: طبق گزارش آقای نوبخت، لایحه بودجه سال ۹۹ به گونه ای تدوین شده است که کمترین وابستگی را به نفت داشته باشد.

نماینده مردم شاهرود در مجلس در خصوص راهکارهای جایگزین درآمدهای نفتی در لایحه بودجه ۹۹، اظهار داشت: طبق گزارش رئیس سازمان برنامه و بودجه، درآمد حاصل از بسته شدن راهکارهای فرار مالیاتی، واگذاری سهام شرکت های دولتی و فروش دارایی های دولت، راهکارهای جایگزین درآمدهای نفتی است.

حسینی شاهرودی اظهار داشت: آقای نوبخت قول داد که پایه های مالیاتی را برای مؤدیان موجود افزایش ندهد، بلکه با ایجاد ممانعت از فرار مالیاتی از طریق استفاده از سامانه های جدید، درآمدهای مالیاتی را افزایش دهد.

وی واگذاری شرکت های دولتی و فروش دارایی های دولت را به معنای کوچک سازی دولت خواند و گفت: کوچک سازی دولت موجب کاهش هزینه های جاری خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه سال آینده باید حقوق کارمندان و بازنشستگان افزایش یافته و طرح همسان سازی حقوق اجرا شود، افزود: این دو اقدام، هزینه های زیادی را به دولت تحمیل می کند اما با کوچک سازی دولت و کاهش هزینه های جاری، این منابع جایگزین خواهد شد.

حسینی تصریح کرد: آقای نوبخت اعلام کرد که بودجه سال ۹۹ از حالت دستگاه محوری خارج شده و به سمت برنامه محوری سوق یافته است، به این معنا که پیش از این هر دستگاهی اعتبار خاصی داشت که سالانه به این اعتبار اضافه می شد اما از سال ۹۹ دستگاه های دولتی متناسب با مأموریت ها و پروژه هایی که در دست دارند، اعتبارات را دریافت خواهند کرد.

وی با بیان اینکه دولت هنوز راهکارهای عملیاتی برای اجرای بودجه ۹۹ ارائه نداده است و این راهکارها در هیئت دولت مورد بررسی قرار می گیرد، گفت: هفته جاری و هفته آینده ساختار و کلیات جدید بودجه سال ۹۹ در شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

این نماینده مجلس با اشاره به تصمیم دولت برای خصوصی سازی از طریق واگذاری سهام شرکت های دولتی و فروش اموال دولتی گفت: در بودجه سال ۹۹، مجلس فقط مجوزهایی برای واگذاری به دولت می دهد و در بودجه قید می شود که دولت فلان مقدار از محل واگذاری ها درآمد خواهد داشت.

حسینی شاهرودی تصریح کرد: مکانیسم خصوصی سازی در مورد اهلیت افراد، قیمت گذاری، تقسیط، بر اساس قانون خصوصی سازی خواهد بود که باید دولت نظارت دقیقی بر آن داشته باشد.

وی با بیان اینکه دولت در ساختار جدید اقتصادی باید رویه های چهل سال گذشته را کنار بگذارد، اظهار داشت: اگر دولت بخواهد به رویه های گذشته ادامه دهد به این معناست که در بودجه سال ۹۹ فقط پوسته عوض شده است و ریشه ها و رویه ها همان ریشه ها و رویه های قدیمی است. دولت باید برای اصلاح تغییر ساختاری عمیق برنامه ریزی کند.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: آقای نوبخت اعلام کرد پس از افزایش قیمت بنزین تاکنون دولت حدود ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان یارانه پرداخت کرده است.

 

ارسال نظر