کدخبر: ۵۳۸۰

به گزارش اقتصاد نگار؛ حاجیوند کارشناس بازار سرمایه در مصاحبه خود گفت: بورس تهران در حالی معاملات این هفته را با ثبت بازدهی 2درصدی سپری کرد که به دنبال جو  مثبت ایجاد شده، سهامداران خرد بیشتر در جبهه خرید فعال شدند و در تمامی روزهای هفته خالص خرید مثبتی را در کارنامه خود ثبت کردند. به طوریکه در نهایت در مجموع هفته حدود 345میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی معامله گران حقوقی به حقیقی منتقل شد.

حاجیوند گفت: در این میان معاملات روز چهارشنبه 42میلیارد و 600میلیون تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقوقی به حقیقی جابجا شد. در این میان بیشترین میزان خرید سهم توسط سهامداران خرد به جمع آوری سهام داده گسترعصرنوین تعلق داشت؛ به طوریکه خالص خرید حقیقی ها در نماد «های وب» به بیش از 12میلیارد تومان رسید. در این میان به دنبال تقاضای بالای حقیقی ها در جمع آوری سهام مزبور، دو سهامدار عمده به عرضه سهم اقدام کردند. به طوریکه 40میلیون سهم از سوی سهامدار عمده و مالک 71.36درصدی سهم که یک سهامدار حقیقی است، عرضه شد. در همین راستا بازارگردان «های وب» نیز به فروش 5میلیون سهم پرداخت.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: در مقابل سهامداران عمده بیشترین خرید و بعضا حمایت را در نماد پتروشیمی نوری داشتند که با خالص خرید 6.6میلیارد تومانی در این نماد همراه شد

بانک ها رصد خرید و فروش ها در نمادهای بانکی نشان می دهد که گروه مالی سپهرصادرات به خرید سهام بانک صادرات ادامه داد و در آخرین روز کاری هفته نیز 36میلیون سهم دیگر را به پرتفوی خود افزود. البته این حقوقی به عنوان سهامدار عمده در نماد سرمایه‌گذاری‌ صنعت‌ نفت‌ اقدام به عرضه 3میلیون سهم کرد.

 در نماد بانک خاورمیانه نیز در حالی صندوق سرمایه گذاری مشترک افق کارگزاری بانک خاورمیانه به خرید حدود 8میلیون سهم پرداخت که در مقابل 200هزار سهم از سوی صندوق سرمایه گذاری اندوخته پایدارسپهر عرضه شد.

خودرو ها در میان نمادهای خودرویی صندوق سرمایه گذاری بادرآمدثابت کاردان به خریدهای خود در نماد گروه بهمن ادامه داد و امروز نیز حدود 100هزار سهم دیگر را خریداری کرد. در همین راستا قطعات‌ اتومبیل‌ ایران‌ نیز شاهد خرید 200هزار سهم از سوی شرکت سرمایه گذاری توسعه معین ملت بود. شرکت سرمایه گذاری سمند نیز دیگر حقوقی فعال در نمادهای خودرویی بود که امروز 200هزار سهم گسترش‌ سرمایه‌گذاری ‌ایران‌خودرو را خریداری کرد. البته لیدر گروه یعنی ایران خودرو نیز با تداوم خرید سهم از سوی سهامدار عمده یعنی شرکت سرمایه گذاری سمند روبرو شد. این حقوقی امروز 300هزار سهم «خودرو» را به پرتفوی خود افزود.

فلز ها در گروه فلزی نیز فولاد مبارکه اصفهان شاهد خریدهای سنگین از سوی سهامداران خرد بود. در حالی امروز بیش از 21میلیون سهم «فولاد» در میان معامله گران داد و ستد شد که 98درصد از خریدهای صورت گرفته در این نماد از سوی سهامداران خرد بود. در این میان به دنبال تقاضای بالای حقیقی ها به خرید سهام مزبور، سهامدار عمده «فولاد» یعنی شرکت توسعه ومدیریت سرمایه صبا به واگذاری 2میلیون و 145هزار سهم شد.

در همین راستا ملی‌ صنایع‌ مس‌ ایران‌ نیز شاهد خرید سهم از سوی دو سهامدار عمده بود. بر این اساس امروز یک میلیون سهم «فملی» توسط موسسه صندوق بازنشستگی شرکت ملی صنایع مس ایران و 400هزار سهم دیگر نیز از سوی شرکت سرمایه گذاری آتیه اندیشان مس خریداری شد.

معدن ها در میان نمادهای معدنی نیز توسعه‌ معادن‌ روی‌ ایران‌ با خرید بیش از 120هزار سهمی توسط شرکت سرمایه گذاری اندیشه محوران روبرو شد. توسعه‌معادن‌ و فلزات‌ نیز دیگر نماد معدنی بود که خرید 500هزار سهم از سوی شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور را تجربه کرد.


/ انتهای پیام

 

ارسال نظر