کدخبر: ۵۴۲۲

علاوه بر ملاحظات مالی، فروش اوراق قرضه دولتی در چین نشان دهنده ادامه تلاش های این کشور برای جای دادن خود در بازارهای مالی جهان است.


به گزارش اقتصاد نگار؛ به نقل از سی ان بی سی، علیرغم کند شدن رشد اقتصادی چین و مذاکرات تجاری با آمریکا، دنیای مالی هنوز هم روی چین حساب میکند.

  در حالی که سود اوراق قرضه جهانی همچنان پایین است، وزارت دارایی چین اعلام کرد سرمایه گذاران از بزرگترین فروش اوراق قرضه دولتی در چین در روز سه شنبه استقبال کرده اند.

فرانک ژنگ، سرپرست بخش بین الملل شرکت مدیریت سرمایه چین در یک مصاحبه تلفنی گفت:« ما هنوز سرمایه گذاران بسیاری داریم که به سرمایه گذاری در چین اطمینان دارند».

 وزارت دارایی چین اعلام کرد سود فروش چهار بخش از اوراق قرضه از 1.929 درصد یک دوره سه ساله به 2.881 درصد برای یک دوره 20 ساله افزایش یافته است.

 علاوه بر ملاحظات مالی، فروش اوراق قرضه دولتی در چین نشان دهنده ادامه تلاش های این کشور برای جای دادن خود در بازارهای مالی جهان است و این پیام را می‌رساند که از سرمایه‌گذاران خارجی استقبال می‌کند.

 دولت چین سرعت باز کردن صنعت مالی داخل را برای سرمایه گذاران خارجی افزایش داده است و محدودیتهای سرمایه گذاری خارجی در اوراق بهادار را کاهش داده است. پکن از طرف آمریکا برای بهبود دسترسی خارجی به بازارهایش تحت فشار است و نیاز دارد که سرمایه بیشتری را به بازار داخلی جذب کند.

 در حالی که بیشتر بدهی چین که به بیش از 300 درصد تولید ناخالص داخلی آن رسیده است، به ارز داخلی این کشور تعلق دارد ولی پکن به دلار و سایر ارزهای بزرگ خارجی برای تجارت با سایر کشورها نیاز دارد چون جهانی کردن یوان زمان می برد.

 سرمایه گذاری خارجی در سهام چین از 240 میلیارد یوان (34.1 میلیارد دلار) در سال جاری گذشته است. در پایان سپتامبر، سرمایه‌گذاران خارجی 253 میلیارد دلار در سهام  سرمایه گذاری کرده بودند که 7.9 درصد کل  جریان آزاد بازار سرمایه گذاری را نشان می داد و از 6.7 درصد پایان 2018 بیشتر بود.

 یک عامل دیگر در فروش اوراق قرضه دولتی چین در این هفته تلاش های پکن برای کمک به شرکتهای چینی برای توسعه در خارج از کشور  است. 

 حتی علیرغم افزایش لفاظی‌های سیاسی در آمریکا علیه سرمایه گذاری در چین و تلاش های پکن برای تشویق شرکت هایش به نزدیک شدن به خانه، بسیاری شرکت های چینی در سال جاری میلادی تصمیم گرفته اند در نیویورک عمومی شوند.

در نه ماه اول سال جاری میلادی، شرکت های چینی که در آمریکا ثبت شده اند حدود 7.2 میلیارد دلار عرضه عمومی سهام داشتند. این رقم بیشتر از 5.6 میلیارد دلاری است که در نه ماه اول 2018 ثبت شده بود و به کل 7.8 میلیارد دلار سال گذشته نزدیک می‌شود.

  انتهای پیام/

 

ارسال نظر