کدخبر: ۵۴۲۳

معاون وزیر راه با بیان این‌که از "آیمو" انتظار می‌رود موضع صریحی درباره محکومیت حمله به کشتی ایرانی در دریای سرخ داشته باشد،گفت:‌ تحریم ایمنی دریانوردی نه تنها منطقه خاورمیانه، بلکه امنیت دریانوردی، کل جهان را به خطر می‌اندازد.


به گزارش اقتصاد نگار؛ محمد راستاد در دیدار با کیتاک لیم؛ دبیر کل سازمان بین المللی دریانوردی (آیمو) با اشاره به اقدامات تبعیض آمیز و محدودیت زای دولت امریکا علیه صنعت دریانوردی ایران، آن را نقض آشکار اصول و اهداف آمده در کنوانسیون ایجاد سازمان بین المللی دریانوردی و حقوق بین الملل دانست و اظهار کرد: تحریم ایمنی دریانوردی نه تنها منطقه خاورمیانه را تحت تاثیر قرار می دهد بلکه امنیت دریانوردی، کل جهان را به خطر می اندازد.

وی با اشاره به گستردگی تحریم‌های دولت آمریکا علیه دریانوردان ایرانی و خارجی شاغل در کشتی های ایرانی، افزود: این اتفاق خلاف مفاد کنوانسیون بین المللی کار دریایی و حقوق بشر است، چراکه موجب فشار روانی و خستگی دریانوردان و نگرانی شدید خانواده‌های آنها می شود.

وی ادامه داد: تحریم در ارایه خدمات ماهواره ای ارتباطی به کشتی ها که با فشار و تهدید آمریکا صورت گرفته و باعث شده دریانوردان از ابتدایی ترین حقوق اساسی و طبیعی خود محروم شوند.

وی تأکید کرد: با وجود پیگیری های متعدد از سوی ایران در سازمان بین المللی دریانوردی و سازمان بین المللی ماهواره سیار، تاکنون هیچ اقدام عملی برای رفع مشکلات تحریمی صورت نگرفته است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این‌که رسالت سازمان بین المللی دریانوردی و سازمان بین المللی ماهواره سیار حفظ و ارتقای ایمنی دریانوردی در کل جهان است، گفت:‌ از این‌رو انتظار داریم سازمان‌های یاد شده در مشکلات پیش آمده برای صنعت دریانوردی ایران، ورود و اقدام موثری انجام دهند.

راستا افزود:‌ ایران معتقد است، امنیت دریایی منطقه باید توسط دولت های منطقه حفظ و تامین شود و برای این‌ منظور ابتکار "صلح امید هرمز" که از سوی ایران مطرح شده،  قابل توجه و عملیاتی است. حملات اخیر به کشتی های ایرانی در دریای سرخ و اقدامات خرابکارانه در همه مناطق دریایی از سوی ایران محکوم است.

وی تاکید کرد: از آیمو انتظار می رود، همانگونه که موضع صریحی در رابطه با محکومیت حملات علیه کشتی ها در دریای عمان‌ گرفت، در خصوص حملات علیه کشتی ها در دریای سرخ نیز به همان اندازه جدی باشد و مواضع صریحی را اتخاذ کند.

کیتاک لیم‌ دبیر کل سازمان بین المللی دریانوردی نیز حملات به کشتی ها در همه جای جهان را غیر قابل قبول دانست و بر توجه به حقوق دریانوردان در هر وضعیت و شرایطی تأکید کرد.

وی اقدامات‌ محدودیت زا غیر منصفانه یک دولت عضو سازمان بین المللی دریانوردی علیه دولت عضو دیگر در آیمو را برخلاف مفاد کنوانسیون ایجاد سازمان بین المللی دریانوردی دانست و گفت: این موضوع قابل بررسی است و دستور داد تا این اتفاق از طریق بخش حقوقی و ایمنی دریانوردی آیمو مورد بررسی و پیگیری قرار گیرد.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر