کدخبر: ۵۴۲۷

رئیس سازمان برنامه و بودجه پس از جلسه روز سه شنبه کمیسیون اقتصادی مجلس درباره میزان درآمدهای نفتی پیش‌بینی شده و میزان درآمدهای هدفمندی یارانه‌ها در سال ۹۹ گفت: درآمد حاصل از فروش نفت حدود ۱۰ تا ۱۲ میلیارد دلار در امسال و آینده پیش‌بینی شده است.


به گزارش اقتصاد نگار؛ محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور پس از حضور در جلسه روز سه شنبه کمیسیون اقتصادی مجلس، دو خبر مهم درباره میزان درآمدهای نفتی کشور در امسال و آینده و میزان درآمدهای هدفمندی یارانه‌ها در سال ۹۹ اعلام کرد که لابلای اخبار مختلف درباره یارانه بنزینی گم شد و مورد توجه رسانه‌ها قرار نگرفت.

نوبخت در جمع خبرنگاران گفت: در آمد سالانه کشور از فروش نفت حدود ۱۰ تا ۱۲ میلیارد دلار در امسال و آینده پیش‌بینی شده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه همچنین اظهار کرد: حدود ۳۰۲ هزار میلیارد تومان یارانه آشکار برای سال آینده پیش‌بینی شده است که ۱۸۶ هزار میلیارد تومان آن به صورت نقدی و غیرنقدی میان خانواده‌ها توزیع می‌شود.

درباره این اظهارات نوبخت نکات زیر قابل ذکر است:

الف- براساس اظهارات مقامات ارشد دولتی از جمله رئیس سازمان برنامه و بودجه، درآمدی که دولت در قانون بودجه ۹۸ برای فروش نفت درنظر گرفته بود حدود ۲۱ میلیارد دلار بود که از فروش ۱٫۵ میلیون بشکه نفت خام و میعانات گازی با نرخ ۵۴ دلار حاصل می‌شد. مجموع درآمدهای ناشی از صادرات نفت در امسال ۱۲۰ هزار میلیارد تومان بود که با توجه به درآمدهای ناشی از صادرات گاز و درآمدهای ناشی از فروش خوراک پتروشیمی به ۱۵۸ هزار میلیارد تومان می‌رسید.

با توجه به تشدید تحریم‌های نفتی در اردیبهشت امسال و براساس پیشنهاد دولت برای اصلاح قانون بودجه ۹۸ که در جلسه شورای‌عالی هماهنگی سران قوا در اوایل سال ۹۸ به تصویب رسید، میزان درآمدهای نفتی شامل صادرات نفت خام و میعانات گازی، صادرات گاز و فروش خوراک پتروشیمی از ۱۵۸ هزار میلیارد تومان به حدود ۶۱ هزار میلیارد تومان کاهش یافت. به عبارت دیگر، با توجه به نرخ متوسط تسعیر ارز در این قانون (۵۷۰۰ تومان)، مجموع درآمدهای نفتی به حدود ۱۰٫۷ میلیارد دلار کاهش یافت که با رقم اعلام شده توسط نوبخت تطابق دارد. اظهارات اخیر رئیس سازمان برنامه و بودجه نشان می‌دهد دولت در لایحه بودجه سال آینده هم می‌خواهد درآمدهای نفتی به دلار را تغییر ندهد ولی نکته اساسی نرخ تسعیر ارزی است که دولت می‌خواهد در این لایحه درنظر بگیرد و فعلا مشخص نیست.

ب- براساس تبصره ۱۴ قانون بودجه ۹۸، مجموع درآمدهای هدفمندی یارانه‌ها در امسال حدود ۱۴۰ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بوده است که صرفا ۶۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان آن صرف مصارف هدفمندی یارانه‌ها می‌رسید و مابقی این درآمدها نصیب شرکت‌های دولتی (شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نفت و وزارت نیرو) می‌شد.

اظهارات اخیر نوبخت نشان می‌دهد دولت به دنبال افزایش ۱۱۲ درصدی درآمدهای هدفمندی یارانه‌ها در لایحه بودجه سال ۹۹ (معادل ۱۶۱ هزار و ۳۳۰ میلیارد تومان) و افزایش ۲۰۰ درصدی مصارف هدفمندی یارانه‌ها است. یقینا بخشی از این درآمدها (حداقل ۳۰ و حداکثر ۷۰ هزار میلیارد تومان) از محل افزایش نرخ بنزین حاصل می‌شود ولی فعلا جزییات برنامه دولت برای تامین سایر درآمدها مشخص نیست.

 

 

ارسال نظر