کدخبر: ۵۵۰۰

به گزارش اقتصاد نگار؛ فرهاد بیضایی در گفت و گو خود مطرح کرد: متاسفانه اتفاق خاصی در راستای رونق بخشی تولید و تغییر رویه در بازار مسکن نیفتاده بنابراین پیش بینی می شود فرآیند رکودی در بازار مسکن همچنان تداوم داشته باشد.

وی همچنین اظهارداشت: سال گذشته و امسال نیز جدا از سایه سنگین فضای رکودی شرایطی تورمی نیز در بازار مسکن حاکم بوده است.

این کارشناس بازار مسکن گفت: امسال در اثر این عوامل افزایش قیمت ها در بحث مسکن به بالاترین سطح خود رسید.

وی افزود: بطورکلی چند متغیر در حوزه بازار مسکن بیش از همه اثرگذار بوده که قیمت زمین و حجم بالای تقاضاهای سرمایه ای از جمله این موارد است.

بیضایی بیان داشت: دولت در بازه زمانی شش تا هفت سال گذشته عرضه زمین مسکونی نداشته و سهم زمین در قیمت تمام شده مسکن رشد چشمگیری پیدا کرده است.

وی گفت: هم اکنون ۶۰ تا ۷۰ درصد قیمت تمام شده یک واحد مسکونی مربوط به قیمت زمین است.

این کارشناس حوزه مسکن افزود: سهم زمین در قیمت تمام شده واحد مسکونی بر اساس محاسبات صورت گرفته در ابتدای سال ۱۳۹۲ به ۵۰ درصد رسید بود.

وی اظهارداشت: طبق آمارو اطلاعات جدید این سهم دوباره به مرز ۷۰ درصد رسیده و بدون شک فشار مضاعفی را بر خانوارها وارد می کند که باید فکری اساسی برای حوزه مدنظر کرد.

بیضایی دومین پارامتر مهم و تاثیر گذار در بازار مسکن و تعیین قیمت واحدهای مسکونی را حجم بالای تقاضاهای سرمایه ای در این بازار برشمردو گفت: شرایط بازار مسکن در حال حاضر یک شرایط عادی نیست.

وی افزود: هم اکنون بالای ۷۰ درصد تقاضای که در بازار مسکن وجود دارد تقاضای سوداگرانه و سرمایه ای و کمتر از ۳۰ درصد مصرفی است.

این کارشناس بازار مسکن همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه با چه تصمیم و راهکاری می توان حجم تقاضاهای سرمایه ای را در بازارکاهش داد در پایان یادآورشد: استفاده از ابزارهای مالیاتی مانند مالیات بر خانه های خالی و مالیات بر عایدی سرمایه در این زمینه بسیار راهگشاست.


/ انتهای پیام

ارسال نظر