کدخبر: ۵۵۴۹

به گزارش اقتصاد نگار مهدی حاجیوند در گفت و گو عنوان کرد: بورس تهران که طی روزهای اخیر بی‌وقفه در مسیر صعودی گام برداشته است، در معاملات امروز دهمین رشد متوالی را ثبت کرد. شاخص کل سهام در جریان دادوستدهای به رشد 4 هزار واحدی دست یافت و کانال 318 هزار واحدی را پس از 7 هفته پس گرفت. علاوه بر شکل‌گیری موج افزایشی قیمت در بازارهای موازی اعم از ارز، سکه و بورس کالا به نظر می‌رسد کاهش نگرانی از متغیرهای بودجه‌ای موثر بر سهام به تقویت پیوسته تقاضا در بخش وسیعی از صنایع بورسی کمک کرده‌اند.

وی افزود: بازار سهام که تازه از حبس بازه‌ای خارج شده، همچنان در مسیر صعودی گام‌های قدرتمندی را برمی‌دارد. شاخص کل بورس معاملات امروز را با رشد 4 هزار واحدی پشت سر گذاشت و پس از حدود 7 هفته به سطح 318 هزار واحدی رسید. این جدی‌ترین رشد روزانه شاخص کل از ابتدای آبان‌ماه است. امروز نماگر اصلی حدود 1.3 درصد افزایش یافت که بیشترین مقدار طی 6 هفته اخیر است. پیش از این در سی‌ام مهرماه شاخص کل جهش 2 درصدی را ثبت و سپس در مدار بسته خود نوسانات کم‌دامنه ای را تجربه کرد تا اینکه از روز گذشته علائمی از تغییر جدی نشان داد و امروز به چنین صعود قابل ملاحظه‌ای دست یافت.

حاجیوند گفت: ثبت این میزان رشد برای شاخص کل را باید نشانه‌ای از آرایش جدید پول‌ها در تالار سهام تلقی کرد که برای حدود یک ماه در لاک دفاعی فرورفته و تمایلی برای خرید سهام نداشتند. این موضوع خود را در رشد نسبی ارزش معاملات خرد هم نشان داده که امروز در مسیر صعودی خود به رقم 1600 میلیارد تومان رسید. چنین حدی از جابه‌جایی سهام در بورس تهران از 21 مهرماه تجربه نشده بود. در عین حال، وجود سرمایه‌گذاران مشتاق برای خرید سهام  در صف 100 نماد هم از دیگر نکات جالب توجه دادوستدهای امروز است. در واقع، وجود 200 میلیارد تومان نقدینگی در پشت صف‌های خرید گویای تب و تاب  بالای اهالی سهام و ورود دوباره پول‌های خرد به جریان معاملات بورس تهران است.

همزمان باید اشاره کرد که سهام متعلق به شرکت‌های کوچک و متوسط از صنایع مختلف هم غالبا در سقف‌های مجاز دادوستد شدند و با تداوم روند صعودی خود، در رشد 1.8 درصدی شاخص هم‌وزن نقش موثری ایفا کردند.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان عنوان کرد: چند نکته در تقویت همه‌جانبه قیمت سهام حائز اهمیت بنیادی است. رشد اخیر نرخ‌های ارز چه در بازار آزاد و چه در سامانه نیما شاید مهمترین محرک تقاضا برای سهام است. نکته جالب در همزمانی حرکت ارز و بورس در دو هفته اخیر است. به نظر می‌رسد واکنش عمومی بازارها به متغیرهای کلیدی بودجه دولت برای سال آینده منجر به چنین روندی شده است. فضای انبساطی بازارها را باید نتیجه انتظاراتی دانست که فعالان اقتصادی از نرخ ارز مرجع برای سال آیند، نرخ‌های مالیات، نحوه تعیین قیمت حامل‌های انرژی و همچین معافیت‌های مالیاتی دانست.


/ انتهای پیام

ارسال نظر