کدخبر: ۵۵۸۳

به گزارش اقتصاد نگار؛ مهدی حاجیوند کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو خود مطرح کرد: بورس تهران که معاملات امروز را با رشد قابل توجه شاخص‌های اصلی آغاز کرده بود، در ادامه با افزایش ناگهانی جریان عرضه از سقف عقب‌نشینی کرد و به این ترتیب یکی از متفاوت‌ترین روزهای دو هفته اخیر در بازار رقم خورد. تلاش برای حفظ سودهای کسب شده در رالی 10 روز گذشته را می‌توان یکی از عوامل شکل‌گیری موج عرضه قلمداد کرد. در عین حال، سیگنال‌های متعارض از نرخ‌های کلیدی بودجه دولت و عدم قطعیت ناشی از این موضوع در تشکیل موج عرضه در بازار موثر می‌توان دانست.

وی افزود : الگوی حرکت قیمت سهام در معاملات امروز دستخوش نوسانات جدی شد. اگر معامله‌گران برای حدود سه هفته روند متعادل و کم‌نوسانی را در تالار سهام نظاره می‌کردند، امروز مواجهه گسترده‌ای با غلبه هیجان در بازار داشتند. قیمت‌ها حرکت‌های تند و ناگهانی را با سقف‌ها و کف‌های مجاز تجربه کردند و شاخص‌های اصلی بازار را به نوسانات نسبتا شدید واداشتند.

نماگر کل بورس تهران دادوستدهای امروز را با رشد بیش از 4200 واحدی شروع کرد و تا همان یک ساعت نخست تا نقاط انتهایی کانال 322 هزار واحد پیش رفت. با وجود این، شکل‌گیری یکباره موج عرضه از ساعت  10 صبح نه تنها مجال عبور شاخص کل از سطح 323 هزار واحد را نداد بلکه زمینه را برای عقب‌گرد 2700 واحدی نماگر از سقف روزانه شد. به این ترتیب، شاخص کل پس از نوسان شدید به رشد 1500 واحدی بسنده کرده و به سطح 320 هزار واحد برگشت. حامیان اصلی شاخص در معاملات امروز غول‌های کالایی نظیر «فملی» و «فولاد» و «فارس» بودند که با وجود تحمل فشار عرضه در محدوده مثبت قیمت به کار خود پایان دادند.


حاجیوند در پایان گفت : تقریبا تمام نمادها در معاملات امروز حد بالایی از نوسان را تجربه کردند و از سطوح مثبت قیمت به دامنه‌های منفی و از سقف روزانه و صف خرید به سطوح پایین‌تر قیمت، تنزل به محدوده منفی و حتی صف فروش را طی کردند. این الگو البته در سهم‌هایی که شناوری نسبتا کمتری داشتند، با شدت بسیار بالاتری رقم خورد و خود را در روند شاخص هم‌وزن آشکار ساخت. در واقع، عدم توازن سرعت در مسیر صعودی در چرخش منفی بازار هم نمایان شد. صعود یکپارچه قیمت سهام در گروه‌های کوچک و متوسط اعم از لاستیک‌سازان، دارویی‌ها، قندی‌ها، غذایی‌ها، سیمانی‌ها، قطعه‌سازان خودرویی، و کانی‌های غیرفلزی یا همان شیشه‌سازان امروز تغییر مسیر داد و در برخی از سهم‌ها منجر به تشکیل صف فروش شد. در نتیجه شاخص هم‌وزن که در این موج افزایشی ضمن عبور از سقف قبلی بیش از 14 درصد صعود کرده بود، امروز با فشار بیشتری مواجه شد و از ثبت قله جدید ناکام ماند.


/ انتهای پیام

 

ارسال نظر