کدخبر: ۵۶۳۴

وزیر اسبق بازرگانی در مورد حذف ربا از نظام بانکی کشور گفت: معتقدم که حذف ربا از نظام بانکی کشور امکانپذیر است اما به شرطی که بانکها ریسک پذیر شوند.


به گزارش اقتصاد نگار؛ یحیی آل اسحاق وزیر اسبق بازرگانی و کارشناس اقتصادی نوع نظام بانکی را از جمله مشکلات اساسی نظام جمهوری اسلامی ایران خواند و گفت: ضریب نفوذ و تاثیرگذاری بانک در ایران به دلیل شرایط خاص، نسبت به سایر کشورها به مراتب بالاتر است.

وزیر اسبق بازرگانی افزود: نظام بانکی رایج دنیا و همه آموزه های بانکی و فرمول های اقتصادی ما یک نخ تسبیح به نام بهره دارد که اگر این نخ تسبیح (نرخ بهره) را از نظام بانکی رایج حذف کنیم همه اجزای این نخ تسبیح از هم جدا خواهند شد.

وی خاطرنشان کرد: قبل از ارائه طرح جدید بانکداری اسلامی، تلاش هایی صورت گرفت تا نظام های بانکی در هم تلفیق شوند اما به دلیل در نظر نگرفتن واقعیت ها عملاً یک فرم ظاهری ایجاد شد و نتیجه آن هم همین طرح جدید است.

این کارشناس اقتصادی مطرح کرد: عده ای معتقدند حذف ربا از نظام بانکی ما امکانپذیر نیست، درصورتیکه اینگونه نیست. ما برای جاری کردن نظام بانکداری اسلامی باید با ادبیات و شاخص اسلامی حرکت کنیم و ریشه آن هم در مشارکت است، یعنی بانکها ریسک پذیر شوند.

آل اسحاق با انتقاد از اینکه بانکها در معاملات خود ریسک پذیر نیستند گفت: بانکها معتقدند که نباید ضرر کنند و همین مسئله مشکل ساز شده است.

وزیر اسبق بازرگانی عنوان کرد: معتقدم که حذف ربا از نظام بانکی کشور امکانپذیر است اما به شرطی که بانکها ریسک پذیر شوند.

وی درخصوص ایرادات طرح جدید بانکداری اسلامی بیان داشت: طرح جدید مجلس در واقع همان روال قدیم بانکداری با تغییرات بسیار جزئی است.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر