کدخبر: ۵۶۵۸

وزیر نیرو خبر داد:

وزیر نیرو اعلام کرد: توسعه همکاری بانکی و بیمه و ارائه پیشنهاد برای استفاده از ارز ملی در تامین مالی طرح‌ها و پروژه‌ها از جمله توافقات ایران و تاجیکستان بوده است.


به گزارش اقتصاد نگار؛ رضا اردکانیان وزیر نیرو در مراسم اختتامیه سیزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های فنی – اقتصادی و فرهنگی ایران و تاجیکستان که با حضور عثمان‌علی عثمان‌زاده وزیر انرژی و ذخائر آبی تاجیکستان برگزار شد، اظهار داشت: طی دو روز گذشته مذاکرات برای تنظیم توافقات و آماده‌سازی اسناد انجام شد اما کار هیات کارشناسی با پایان اجلاس تمام نشد بلکه مسئولیت سنگینی برای توسعه روابط و عملیاتی شدن توافقات بر عهده ما است.

وی با بیان اینکه اراده رهبران دو کشور تقویت روابط در تمام سطوح است خاطرنشان کرد: توسعه روابط همه‌جانبه با کشورهای اسلامی در صدر است و در این بین تاجیکستان جایگاه ویژه‌ای دارد. پیشرفت و موفقیت دولت و ملت تاجیکستان پیشرفت ایران است.

وزیر نیرو تصریح کرد:‌ آنچه بعد از این اجلاس و امضای یادداشت تفاهم باید مورد توجه قرار گیرد پیگیری و توجه برای عملیاتی شدن توافقات است مثل تشکیل کمیته مشترک فنی و بانکی و الزامات منابع مالی است.

وی اهم توافقات این اجلاس را در حوزه تجارت اقتصاد و بانک و بیمه عنوان کرد.

اردکانیان ادامه داد: توسعه همکاری بانکی و بیمه و ارائه پیشنهاد برای استفاده از ارز ملی در تامین مالی طرح‌ها و پروژه‌ها از جمله توافقات بوده است. همچنین امضای توافقنامه همکاری بیمه، توسعه همکاری گمرک و تجاری، توسعه همکاری سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد و معرفی فهرست مناقصات فنی و مهندسی، همکاری نقشه‌برداری، همکاری‌های معدنی از طریق همکاری در حوزه زمین‌شناسی، حمل و نقل و کشاورزی، ارتباطات، امضای توافقنامه برای را‌ه‌آهن ایران تاجیکستان و ترکیه، اجرای پروژه کریدور ریلی و منطقه‌ای. همچنین خط ریلی افغانستان ایران تاجیکستان است که نشستی در این خصوص طی سه ما ه آینده برگزار خواهد شد.

ارسال نظر