کدخبر: ۶۵۱۶

به گزارش اقتصاد نگار؛ مهدی حاجیوند کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو خود مطرح کرد؛ شاخص کل بورس که هفته قبل از مرز 350 هزار واحد گذشته بود، امروز حدود یک درصد دیگر افزایش یافت و در قله تاریخی 353 هزار واحدی مستقر شد. این رکوردشکنی مرهون رشد ارزش 80 درصد از کل سهام بورسی تا یک ساعت قبل از اتمام معاملات بود. با قرار گرفتن در آستانه انتشار گزارش‌های ماهانه، بخش قابل توجهی از منابع به سمت سهام بزرگان کالایی منتقل شده و شاهد توازن بیشتر رشد قیمت‌ها در بازار هستیم. باید افزود که تداوم روند افزایشی دلار و همچنین وضع نسبتا باثبات و امیدبخش بازار جهانی هم در این وضع اثرگذار بوده است.


وی افزود : سریال رکوردشکنی‌های بورس تهران در آخرین روز کاری فصل پاییز با قدرت بیشتری ادامه یافت. شاخص کل تا نیم ساعت قبل از اتمام معاملات، ضمن صعود حدود 4 هزار واحد، برای اولین بار به ارتفاع بی‌سابقه 353 هزار واحد دست یافت. سهام شرکت‌های بزرگ کالایی در کنار هلدینگ‌های مرتبط از جمله نماد «فارس»، «وامید» و «فولاد» بیشترین حمایت را از شاخص کل به عمل آورده‌اند. در مجموع ارزش سهام 80 درصد از شرکت‌های بورسی که شامل 260 نماد می‌شوند، افزایش داشت. در حالی حدود 160 نماد هم تا یک ساعت مانده به پایان معاملات تحت فشار عرضه با افت قیمت مواجه شدند.

 

این کارشناس بازار سرمایه در پایان گفت: اگرچه در غول‌های کالایی شاهد تقاضای نسبتا موثری هستیم، اما عنوان بیشترین حجم و ارزش معاملات باز هم به سهام گروه بانکی و خودرویی تعلق گرفت. رشد محسوس تقاضا در سهام بانکی از آخر هفته قبل و با جدیت خریداران در لیدر این گروه یعنی «وبملت» رقم خورد و امروز هم ادامه یافت. علاوه بر جاماندگی سهام این گروه از رشد عمومی بازار که می‌توان آن را به عنوان یکی از انگیزه‌های خریداران تلقی کرد، موضوع افزایش سرمایه هم به کمک این فضای صعودی آمد و بار دیگر این صنعت بورسی را به بزرگترین محل جابه‌جایی سهام تبدیل کرد. در گروه خودرویی هم تقاضا برخلاف روز چهارشنبه تقویت شد و رشد قابل توجهی را برای قیمت سهام این گروه به ارمغان آورد.


/ انتهای پیام

ارسال نظر