کدخبر: ۶۶۱۸

به گزارش اقتصاد نگار؛ مهدی حاجیوند در گفت و گو خود مطرح کرد: پس از پایان پرعرضه معاملات در روز گذشته، بورس تهران دادوستدهای سه‌شنبه را با فشار نسبی فروش در سهام کوچکتر آغاز کرد. با این وجود شاخص‌های بازار از غوطه‌وری در محدوده منفی در امان ماندند. شاخص کل در دقایق اولیه 228 واحد از ارتفاع خود را از دست داد ولی به سرعت به محدوده مثبت بازگشت. تثبیت شاخص در محدوده مثبت تقاضا در عموم گروه‌های سهامی را با قطعیت بیشتری همراه کرد؛ اما پس از صعود 3 هزار واحدی بار دیگر تردیدهای سرمایه‌گذاران مجال خودنمایی پیدا کرد.


وی ادامه داد؛ صعود امروز شاخص کل بیش از هر چیز به روند قیمتی هلدینگ‌های بزرگ پتروشیمی گره خورد. 3 نماد «فارس»، «تاپیکو» و «پارسان» به صورت مشخص جز اثرگذارترین نمادها بر صعود شاخص کل بودند. این 3 نماد در معاملات امروز خود رشدهای محسوسی را به ثبت رساندند و روند قیمتی این نمادها بی‌شک در اطمینان‌بخشی به تقاضا در جو عمومی بازار موثر بود. دو نماد «فارس» و «تاپیکو» امروز سقف مجاز قیمت را لمس کردند و به این ترتیب اثر قابل‌ملاحظه‌ای بر شاخص کل داشتند. نکته حائز اهمیت آن است که مشابه با سایر جلسات معاملاتی، نقش بازیگران حقوقی در دادوستد این دسته از نمادها برجسته بود؛ بنابراین می‌توان صعود امروز بورس را تا حدود زیادی به نقش‌آفرینی بازیگران حقوقی بازار منتسب کرد. با این وجود عدم پذیرش عمیق اصلاح توسط اهالی بازار، پیشنیازی برای پاسخ به این وضعیت بود. 


این کارشناس بازار سرمایه در پایان افزود: ارزش دادوستدهای خرد امروز بورس نسبت به روز گذشته افت محسوسی را نشان می‌دهد. با این حال این عدد همچنان در سطح متوسط هفته‌های اخیر است و در کل این ارقام را احتمالا می‌توان به آرامش بورسی تعبیر کرد. بعد از رفتار پرهیجان سهامداران در روز گذشته، جزئیات معاملات امروز نشان از دست به دست‌شدن سهام در بین بازیگران خرد دارد. با این حال فروش‌های هیجانی در ابتدای بازار کنترل شدند و به این ترتیب راه را برای ادامه صعود بازار هموار کردند.


/ انتهای پیام

ارسال نظر