کدخبر: ۷۲۳۵

در صورت تبدیل واحدهای سیکل ساده به سیکل ترکیبی، امکان افزایش ۵ درصدی راندمان نیروگاه‌های کشور وجود دارد.

در حال حاضر بیشترین سهم در تولید برق کشور به نیروگاه های حرارتی تعلق دارد. واحدهای حرارتی با داشتن سهمی حدود 82 درصد در سبد تولید برق کشور ، بیشترین نقش را در بخش تولید این حامل مهم انرژی ایفا می کنند. از اینرو هرگونه اصلاح در واحدهای حرارتی به منظور کاهش مصرف سوخت و افزایش راندمان ، به طور مستقیم به مقرون به صرفه تر شدن تولید برق کشور می انجامد.

هم اکنون بیش از یکصد واحد حرارتی به صورت سیکل ساده گازی مورد بهره برداری قرار می گیرد. به عبارتی در واحدها، سوخت مصرفی (گاز طبیعی یا سوخت مایع) موجب به گردش درآمدن توربین گازی شده و حرارت خروجی آن با دمای بیش از 600 درجه سانتیگراد وارد هوای پیرامون می شود. در واقع در نیروگاه های گازی ، ژنراتور توربین گازی برق را تولید کرده اما در عین حال انرژی حرارتی موجود توسط محصولات احتراق در خروج از توربین گاز تلف می‌شود.

در صورتی که این واحدهای سیکل ساده با اضافه کردن یک واحد بخاری به ازای هر دو واحد گازی ، تبدیل به واحدهای سیکل ترکیبی شوند ، می توان با استفاده از بویلر بازیاب ، از حرارت موجود در گازهای خروجی از توربین های گاز که می‌توانند تا 600 درجه سانتیگراد دما داشته و مستقیماً وارد هوا می‌شوند جلوگیری کرده و از آن‌ها برای تولید بخار آب مورد نیاز در توربین های بخار استفاده کرد. از این رو ، عملاً در این حالت انرژی تلف شده از توربین گاز در راستای استفاده در بویلر توربین بخار که منجر به عدم نیاز آن به سوخت می‌شود ، مورد کاربرد قرار گرفته و به این طریق برق اضافی تولید می‌شود. در نتیجه می‌توان گفت با ترکیب کردن این دو سیکل (بخاری و گازی) بهره وری این نیروگاه‌ها، افزایش پیدا می کند.

13981018112943623193566410

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می شود، با تبدیل بیش از 17000 مگاوات واحد سیکل ساده گازی به سیکل ترکیبی، علاوه بر افزایش 8500 مگاواتی ظرفیت تولید برق کشور، راندمان نیروگاه‌های حرارتی نیز از 38 درصد فعلی به 43 درصد افزایش می یابد.

انتهای پیام/

 

 

ارسال نظر