شناسه خبر: 7285

نخستین تحرکات مثبت برای توسعه آخرین فاز توسعه نیافته پارس جنوبی

مدیرعامل گروه پتروپارس بر ضرورت سرعت بخشیدن به فعالیت‌ها و فرآیند آماده‌سازی نهایی جکت فاز ۱۱ پارس جنوبی برای نصب در موقعیت خود تاکید کرد.


به گزارش اقتصاد نگار؛ پس از بیش از دو سال معطل‌ماندن پروژه فاز 11 پارس جنوبی توسط توتال و CNPC چین و همچنین پس از سالها خلف وعده این دو شرکت و همچنین بلاتکلیف بودن این فاز مهم و مرزی پارس جنوبی، اجرای قرارداد فاز 11 پارس جنوبی به‌صورت کامل به شرکت پتروپارس واگذار شد.

بیژن زنگنه، وزیر نفت، مهرماه سال جاری در این خصوص گفت: "توسعه فاز 11 پارس جنوبی تعیین تکلیف شده به‌طوری که شرکت چینی به‌طور کامل کنار رفته و شرکت پتروپارس تمامی سهم این قرارداد را برای اجرا در فاز نخست به‌عهده گرفته است."

از مهرماه سال جاری تاکنون، خبری از اقدام موثر شرکت پتروپارس در خصوص آغاز توسعه فاز 11 پارس جنوبی نبود، تا اینکه امروز مدیرعامل گروه پتروپارس بر ضرورت سرعت بخشیدن به فعالیت‌ها و فرآیند آماده‌سازی نهایی جکت فاز 11 پارس جنوبی برای نصب در موقعیت خود تاکید کرد.

طبق اعلام شرکت پتروپارس، حمیدرضا مسعودی و هیئت همراه با حضور در یارد قشم پیش‌نیازهای فنی‌-مهندسی برای آماده‌سازی نهایی و نصب یکی از چهارپایه‌های طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی (جکت 11B) را بررسی و برنامه‌ریزی جدید را ابلاغ کرد.

طبق وعده رضا دهقان، معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران، توسعه این فاز مرزی و مغفول مانده پارس جنوبی، تا پایان سال جاری وارد فاز اجرایی خواهد شد. همچنین وزیر نفت شهریورماه سال جاری در آیین امضای قرارداد توسعه میدان گازی بلال، در خصوص این فاز باقی‌مانده پارس جنوبی گفت: "تلاش می‌شود تا مرحله اول فاز 11 نیز تا نیمه سال 1400 به بهره‌برداری برسد."

انتهای پیام/

 

ارسال نظر