شناسه خبر: 7288

افزایش ۲۱ درصدی قیمت اجاره بها در پاییز ۹۸

بر اساس آمار رسمی مرکز آمار ایران قیمت اجاره‌بهای واحدهای مسکونی در مناطق شهری ایران طی پاییز امسال در مقایسه با پاییز ۹۷ بالغ بر ۲۱ درصد افزایش یافته است.


به گزارش اقتصاد نگار؛ بر اساس آمار مرکز آمار ایران در پاییز امسال شاخص قیمت اجاره بهای واحدهای مسکونی در مناطق شهری، به عدد 162.8 رسید که نسبت به فصل قبل (151.9)، 7.2 درصد افزایش داشته است.

در این فصل بیشترین نرخ تورم فصلی مربوط به استان همدان با 13.7 درصد افزایش و کمترین آن مربوط به استان آذربایجان غربی با 1.7 درصد افزایش است. درصد تغییرات شاخص قیمت اجاره بها در فصل پاییز 98 نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه)، 21.6 درصد است که نسبت به فصل تابستان امسال (23.1 درصد)، 1.5 واحد درصد کاهش نشان می‌دهد.

بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان لرستان با 34.8درصد افزایش و کمترین آن مربوط به استان آذربایجان غربی با 10 درصد افزایش است. به عبارتی خانوارهای استان لرستان به طور متوسط 13.2 واحد درصد بیشتر از میانگین کل کشور و خانوارهای استان آذربایجان غربی 11.6واحد درصد کمتر از میانگین کل کشور در بخش اجاره بها هزینه کرده‌اند.

نرخ تورم چهار فصل منتهی به فصل پاییز 98 نسبت به دوره مشابه سال قبل در بخش اجاره بها، برابر 23.5درصد است. اطلاع مذکور در استان لرستان (32.5 درصد) بیشترین عدد و در استان آذربایجان غربی (9.9درصد) کمترین عدد را نشان می‌دهد.

همچنین متوسط افزایش هزینه اجاره بها برای کل خانوارهایی که تمدید قرارداد داشته اند، در فصل پاییز 98 برابر با 31.2 درصد است.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر