کدخبر: ۷۵۷۱

با توافق تاریخی سران آلمان

دولت فدرال آلمان با فراهم کردن حدود ۴۰ میلیارد یورو (۴۵ میلیارد دلار) کمک، با سران ایالت‌هایی که از طرح حذف استفاده از زغال سنگ قهوه‌ای یا لیگنیت برای نیروگاه‌ها بیشترین تاثیر را می‌پذیرند، به توافق رسید.

به گزارش اقتصاد نگار، آنگلا مرکل با سران ایالت‌های برندن‌برگ، ساکسونی، نورت راین وست فالیا و ساکسونی آنهالت در خصوص طرح تعطیلی نیروگاه‌های زغال سوز به توافق رسید. تعطیلی این نیروگاه‌ها به معنای تعطیلی معادنی خواهد بود که خوراک آنها را تامین کرده‌اند و از این رو به هزینه‌های اقتصادی این تعطیلی‌ها اضافه می‌کند.

دولت آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان خواهان تعطیلی همه نیروگاه‌های زغال سوز این کشور تا سال ۲۰۳۸ است. این اقدام در راستای تدابیری برای دستیابی به اهداف کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای به ۵۵ درصد سطح انتشار سال ۱۹۹۰ تا سال ۲۰۳۰ انجام می‌گیرد.

در این توافق سه صفحه‌ای به تاریخ دقیق تعطیلی نیروگاه‌های زغال سوز و چگونگی جبران خسارت شرکت‌های اداره کننده این نیروگاه‌ها اشاره‌ای نشده است.

قرار است دولت آلمان در سال ۲۰۲۶ و ۲۰۲۹ به بررسی میزان برقی که توسط منابع جایگزین تولید می‌شود بپردازد تا تکمیل روند حذف کامل استفاده از زغال سنگ در سال ۲۰۳۵،  سه سال زودتر از برنامه اعلام شده را توجیه کند.

آلمان بزرگترین تولیدکننده لیگنیت در جهان است و حدود ۱۹ درصد از ظرفیت برق خود را با استفاده از زغال سنگ قهوه ای تامین می‌کند. با این حال لیگنیت آلاینده‌ترین نوع زغال سنگ به شمار می‌رود زیرا گرمایش اندکی که تولید می‌کند به معنای نیاز برای سوزاندن زغال سنگ بیشتر بوده و همچنین حاوی ناخالصی‌هایی مانند مواد شیمیایی سمی است.

بر اساس گزارش رویترز، دولت آلمان اواخر سال میلادی گذشته موافقت کرد در هفت سال آینده نیروگاه‌های زغال سوز را مجبور به تعطیلی نکند. دولت قصد دارد از ابتدای امسال از یارانه‌ها و تدابیر دیگر برای تشویق این نیروگاه‌ها به تعطیلی استفاده کند.

طبق اعلام دولت آلمان، شرکت‌های پرمصرف که در سطح بین‌المللی رقابت می‌کنند می‌توانند از سال ۲۰۲۳ برای جبران هزینه‌های بالاتر برق که ناشی از طرح حذف استفاده از زغال سنگ است، یارانه دریافت کنند.

سخنگوی دولت اعلام کرده که دولت به کارمندانی که این طرح بر هزینه‌های زندگی آنها تاثیر می‌گذارد هم تا سال ۲۰۴۳ یارانه پرداخت می‌کند.

انتهای پیام

 

ارسال نظر