کدخبر: ۷۵۹۶

صادرات گازوئیل ایران در سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۹ به حدود ۹۵ هزار بشکه در روز رسیده که بیش از ۸۰ درصد نسبت به سه ماهه قبلی و حدود ۴ برابر نسبت به سه ماهه نخست سال افزایش نشان می دهد.


به گزارش اقتصاد نگار؛ به نقل از رویترز، آمارهای صنعتی نشان می دهد ایران برای دور زدن تحریم های آمریکا، گازوئیل تولیدی خود را از طریق همسایگانش به فروش می رساند.

فرآورده های نفتی ایران نظیر نفت خام هدف تحریم دولت آمریکا قرار دارد، اما دولت ایران در ماه های اخیر صادرات گازوئیل به برخی کشورهای همسایه از جمله عراق و سوریه را به میزان قابل توجهی افزایش داده است.

آمارهای موسسه مشورتی اف جی ای نشان می دهد، صادرات گازوئیل ایران در سه ماهه پایانی سال 2019 به حدود 95 هزار بشکه در روز رسیده که بیش از 80 درصد نسبت به سه ماهه قبلی و حدود 4 برابر نسبت به سه ماهه نخست سال افزایش نشان می دهد.

این آمارها بر پایه برآوردهای انجام شده از گازوئیل صادراتی ایران از طریق دریا و زمین به کشورهایی همچون عراق، افغانستان، پاکستان و سوریه تهیه شده است.

بر خلاف نفت خام که مصرف کننده نهایی یک پالایشگاه است، فراورده هایی نظیر گازوئیل می توانند راه خود را به سمت هزاران مصرف کننده صنعتی و شهری خرد پیدا کنند و همین مسئله ردیابی این محموله ها را دشوار می سازد.

به دلیل وضع تحریم های دولت ترامپ، صادرات نفت ایران به میزان 80 درصد کاهش یافته است. یک سند تجاری نشان می دهد که یک شرکت مستقر در بغداد در اواخر ماه سپتامبر 150 هزار تن بنزین تولیدی ایران را برای تحویل در شهر بندری بانیاس سوریه سفارش داده است. در این سند، بانک کامرشال بانک سوریه به عنوان بانک خریدار و بانک صادرات ایران به عنوان بانک فروشنده معرفی شده است. خزانه داری آمریکا در سال 2018 بانک صادرات ایران را به بهانه همکاری در فعالیت های منطقه ای ایران تحریم کرده است. کامرشال بانک سوریه هم به دلیل همکاری با بانک های ایرانی تحت تحریم دولت آمریکا قرار دارد.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر