کدخبر: ۷۷۰۱

بیشتر شاخص‌های مهم بورسی جهان در نخستین دور از معاملات هفتگی صعودی شدند.

به گزارش اقتصاد نگار؛ به نقل از بلومبرگ، روند معاملات در نقاط مختلف جهان تحت تاثیر اخبار مختلفی قرار گرفت. پس از تهدید کره شمالی به خروج کامل از مذاکرات خلع سلاح هسته ای، مقامات آمریکایی از این کشور خواسته‌اند تا به مذاکرات باز گردد. با این حال پس از آن‌که وزارت خزانه داری آمریکا در اقدامی غیرمنتظره، دو شرکت کره ای را به اتهام ارسال نیروی کار از کره شمالی به کشورهای خارجی تحریم کرد؛ رهبر کره شمالی سفیر سابق این کشور در انگلیس را به سمت وزیر خارجه منصوب کرد و برخی از کارشناسان این اقدام را در راستای اتخاذ موضع سرسختانه‌تر از سوی کره شمالی ارزیابی می کنند.

در حوزه جنگ تجاری پس از ۱۷ ماه اختلاف گسترده، نخست وزیر چین با سفر به واشنگتن فاز نخست توافق تجاری با آمریکا را امضا کرد. این پیمان که بخشی از یک توافق بزرگ‌تر خواهد بود چین را مکلف به افزایش خرید از آمریکا در ازای برداشته شدن بخشی از تعرفه های آمریکا روی محصولات چینی می‌کند.

در وال استریت، همه شاخص‌ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص مهم بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته  شدند. شاخص "داوجونز ایدانستریال اوریج" با ۰.۱۷ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۲۹ هزار و ۳۴۸.۱۰  واحد بسته شد. شاخص "اس اند پی ۵۰۰" با ۰.۳۹ درصد افزایش تا سطح ۳۳۲۹.۶۹ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی " نزدک کامپوزیت" با صعود ۰.۳۴ درصدی در سطح ۹۳۸۸.۹۵ واحدی بسته شد.

جک یاناشویچ، مدیر سبد دارایی در موسسه " ناتیکسیس اینوسمنت منیجرز" گفت: نااطمینانی نسبت به سرانجام جنگ تجاری اندکی برطرف شده و چشم‌انداز روشن‌تری را روبروی خود داریم. این مساله کمک زیادی به ارزیابی ریسک دارایی‌ها کرده است.

کیتی جونز، استراتژیست ارشد بازارهای جهانی در موسسه " چارلز شاوب" گفت: در مقطع فعلی مهم ترین چیزی که معامله گران منتظر آن هستند، اجلاس پیش روی بانک مرکزی آمریکا خواهد بود تا مشخص شود که آیا فدرال رزرو تن به کاهش بیشتر نرخ بهره خواهد داد یا خیر. اگر نرخ بهره کاهش پیدا کند احتمالا شاهد صعودهای بیشتری خواهیم بود.

از سوی دیگر، بورس‌های اروپایی کماکان تحت تاثیر وقایع مربوط به فرانسه و انگلیس قرار دارند. مجلس انگلیس با اکثریت آرا با لایحه توافق دولت این کشور و اتحادیه اروپا بر سر خروج از اتحادیه اروپا تا سی  و یکم ژانویه موافقت کرده است

پس از وعده بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس در افزایش سرمایه گذاری دولت، اکنون ساجد جاوید، وزیر دارایی این کشور وعده داده است تا رشد اقتصادی امسال انگلیس دو برابر رشد پارسال باشد. در فرانسه نیز دولت برای راضی کردن اعتصاب‌کنندگان به از سرگیری فعالیت خود وعده داده است لایحه پیشنهادی خود برای اصلاح نظام بازنشستگی را تا حد زیادی تعدیل کند.

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص‌ها عملکرد خوبی داشتند تا جایی که شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۸۵ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۷۶۵۴.۷۶ واحد بسته شد. شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با جهش۱.۳۲ درصدی در سطح ۶۱۰۰.۷۲ واحد بسته شد و شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با صعود ۰.۷۲ درصدی و ایستادن در سطح ۱۳ هزار و ۵۲۶.۱۳ واحدی به کار خود خاتمه داد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۱.۱۴ درصد بالا رفت و به ۹۶۸۱.۳۰ واحد رسید.

آن هندرسن، مدیر دارایی در بانک "یو بی اس" گفت: در حالی وارد سال ۲۰۲۰ می‌شویم که چشم انداز اقتصاد جهانی تا حد زیادی نسبت به سال قبل بهبود پیدا کرده است و با توجه به امضای فاز نخست توافق تجاری امیدواریم که شاهد ثبت عملکرد اقتصادی نیرومندتری باشیم.

از سوی دیگر در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد مشابهی داشتند تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با افزایش ۰.۲۲ درصدی تا سطح ۲۴ هزار و ۹۳.۲۴ واحدی بالا رفت و شاخص " هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ با ریزش ۰.۵۹ درصدی به ۲۸ هزار و ۸۸۵.۱۰ واحد رسید.

در چین شاخص " شانگ‌های  کامپوزیت " با صعود ۰.۴۵ درصدی در سطح ۴۱۷۳.۳۶ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۲۲ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۷۰۷۹.۵۰ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود.

در بازار طلای سیاه روند قیمت‌ها صعودی بود. هر بشکه نفت " وست تگزاس اینتر مدیت" با ۱.۰۹ درصد افزایش به ۵۹.۱۸ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۱.۲۸ درصدی به ازای ۶۵.۶۸ دلار در هر بشکه مبادله شد. همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با افزایش ۰.۳ درصدی به ۱۵۶۱.۸۶ دلار رسید. هر اونس نقره با صعود ۰.۱۲ درصدی به ازای ۱۸.۱۰ دلار مبادله شد.  

 

ارسال نظر