کدخبر: ۷۷۲۹

به گزارش اقتصاد نگار؛ جمعی از اعضای مرکز راهبری اقتصاد مقاومتی حوزه های علمیه با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفتگو کردند.

آیت الله العظمی جوادی آملی در این دیدار در سخنانی بیان داشتند: تفاوت انقلاب ما با سایر انقلاب های جهان این است که پشتوانه انقلاب ما «دین» است.

ایشان ادامه دادند: مطلب اساسی این است که اگر نظامی نسبت به دین بی اعتنا باشد خدا آن را رها می کند چراکه «إِنَّ اللَّهَ یُدافِعُ عَنِ الَّذِینَ آمَنُوا».

معظم له در تبیین جایگاه اقتصاد در اسلام، خاطرنشان کردند: گرچه اسلام و اهل بیت علیهم السلام به مسائل دنیوی و مال اندوزی اعتنایی نکرده اند لکن مال باید آنقدر باشد که آبروی انسان محفوظ بماند در نتیجه اقتصاد از موارد مورد تاکید اسلام است؛ اسلام به روشنی این سه محور اساسی را در اقتصاد تبیین کرده که مال چیست؟ به دست چه کسی باید باشد؟ و چگونه باید باشد؟ در سوره مبارکه نساء فرمود «مال»، عامل قیام یک ملت است « جَعَلَ اللَّهُ لَکُمْ قِیَامًا»، مستحضرید که تمام الفاظ قرآن کریم حساب شده است، اگر قرآن کریم از گدا به «فقیر» تعبیر می کند به این دلیل است که این شخص ستون فقراتش شکسته، چنین شخصی توان ایستادن ندارد چه برسد به مقاومت!

آیت الله العظمی جوادی آملی ابراز داشتند: تاکید قرآن کریم این است که اگر ملتی جیبش خالی باشد در واقع ستون فقراتش شکسته است و قدرت قیام و مقاومت ندارد، چنین ملتی ناگزیر اهل چاپلوسی و تملق خواهد بود و این با شرافت و کرامت که بسیار در اسلام بر آن تاکید شده سازگار نیست، دین نمی خواهد انسان تنها شکمش سیر شود بلکه می خواهد انسان کریمانه زندگی کند.

ایشان تصریح داشتند: «آبرو» حق الله است، کسی حق ندارد طرزی کسب مال کند یا طرزی زندگی کند که آبروی او در خطر قرار بگیرد، آبروی مومن متعلق به خداست و مومن تنها امانتدار است و لذا انسان موظف است که آبروی خود را حفظ کند.

معظم له تاکید داشتند: فقر باعث آبروریزی انسان می شود. ساده زیستی، منافاتی با آبرومندانه زندگی کردن ندارد اما ساده زیستی با خالی بودن جیب دو مطلب جداگانه هستند. اینکه دین می گوید به دنبال مال نروید مراد این است که «تکاثر» نباشد اما «کوثر» یعنی ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی مورد تایید اسلام است.

آیت الله العظمی جوادی آملی با اشاره به برخی معضلات اقتصادی کشور اظهار داشتند: اقتصاد کشور یک درمان اورژانسی علمی لازم دارد و یک درمان بلند مدت؛ آن داروی فوری علمی برای بیماری اقتصاد کشور این است که به سرعت جلوی قاچاق کالا گرفته شود در این زمینه ما وظیفه داریم مردم را غیور تربیت کنیم! امروز یک غیرت ملی و دین لازم است، ملت باید غیور باشد و کالای غیر داخلی مصرف نکند.

ایشان ادامه دادند: اقدام دیگر این است که باید با تمام توان، جلو اختلاس و حقوق های نجومی گرفته شود که یکی از مهمترین اقدامات در این زمینه اصلاح نظام بانکداری کشور است. اقدام مهم دیگری که باید صورت گیرد این است که خلق پول بدون پشتوانه هرگز صورت نگیرد؛ خلق پول بدون پشتوانه یعنی دروغ! دروغ یعنی دروغ، چه بسا اگر شخص روزه دار پول بدون پشتوانه چاپ کند روزه اش باطل شود چرا که دروغ تنها قول نیست بلکه فعل را هم شامل می شود.

معظم له تاکید داشتند: اگر کار و تولید، پشتوانه اقتصاد و پول کشوری باشد دیگر در آن کشور، خلق پول بدون پشتوانه صورت نخواهد گرفت مانند اتفاقی که بعد از جنگ جهانی دوم برای اقتصاد آلمان رخ داد و آنها را موفق ساخت تا کشورشان را پس از جنگ بازسازی کنند.

آیت الله العظمی جوادی آملی اذعان داشتند: اما آن درمان بلند مدت و اصلی اقتصاد این است که مسئولین اقتصادی باور کنند کشور با «ربا» پیش نمی رود، این صریح قرآن است که ربا جنگ با خداست.

ایشان ادامه دادند: مورد دیگر این است که اقتصاد یک هوش دقیق می خواهد! بسیاری از ثروت این کشور به جای رفتن در بخش تولید و اشتغال زایی تبدیل به گل و سنگ شده و حاصل آن همین ساختمان های مجلل و خالی از سرنشین است که سوداگران در انتظار گران شدن آنها هستند تا آنها را بفروشند. در حالی که باید مسئولین مردم را راهنمایی می کردند که نقدینگی و سرمایه خود را در ساخت کارخانه ها و ایجاد اشتغال مولد سرمایه گذاری کنند، این وظیفه مسئولین اقتصادی کشور است که پول و ثروت جامعه را به مسیر درستی هدایت کنند آنگاه خواهید دید که بسیاری از معضلات اجتماعی مانند بالارفتن سن ازدواج، طلاق و اعتیاد، به راحتی قابل حل شدن خواهد بود.

 

ارسال نظر