کدخبر: ۸۰۰۰

یک کارشناس اقتصادی گفت: ایجاد معافیت مالیاتی در حوزه ارزش افزوده نتیجه‌ای جز کسری بودجه، فشار و تورم برای بخش مشمول، فرار مالیاتی و تلاش برخی مشمولان برای استفاده از بسترهای معافیت‌ به دنبال ندارد.

به گزارش اقتصاد نگار؛ صابر پرنیان مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان تهران با اشاره به اصلاح قانون مالیات بر ارزش‌افزوده در مجلس گفت: قانون مالیات بر ارزش‌افزوده دارای اشکالاتی چه در سرزمین اصلی و چه در مناطق آزاد و ویژه است. امیدواریم نمایندگان مجلس به کمک نظرات کارشناسی و تجارب 11ساله به ویژه تجارب بخش خصوصی، این قانون را در خدمت تولید و ثروت آفرینی  قرار بدهند.

پرنیان تصریح کرد: ورود و فروش مواد غذایی و مصرفی ارزان قیمت در مناطق آزاد تجاری، به شدت به تولید داخلی ضربه زده است. عده‌ای به دلیلی نزدیکی و تمکن مالی بارها از کالاهای مصرفی ارزان قیمت مناطق آزاد بهره می‌برند و این مهم نیاز به بازنگری در قوانین مناطق آزاد را از جمله معافیت از اجرای مالیات بر ارزش‌افزوده روشن می‌سازد.

*مالیات امتیاز خاص مناطق آزاد است

عبدالرسول خلیلی کارشناس مناطق آزاد در ادامه درباره معافیت‌های مالیاتی در مناطق آزاد گفت: در کشورهای جهان بیش از 4هزار منطقه آزاد وجود دارد. وقتی از معافیت‌های مالیاتی به عنوان یک امتیاز در مناطق آزاد صحبت می‌شود، بیانگر هدف‌گذاری سیاست‌گذار برای تشویق و توسعه صادرات است.

وی افزود: مالیات یک امتیاز خاص مناطق آزاد است و موجب جذب سرمایه در این مناطق می‌شود. اگر این امتیاز را از مناطق آزاد بگیریم، شرایط برای جذب سرمایه‌ سخت‌تر می‌شود.

*مناطق آزاد آن‌قدر مشوق دارند که نگران فرار سرمایه‌گذار نباشیم

مرتضی شجاعی در پاسخ به اظهارات خلیلی گفت: اینکه قید کارکرد شفافیت‌زایی مالیات بر ارزش‌افزوده را بزنیم و ده‌ها امتیاز دیگر مناطق آزاد نظیر معافیت از پرداخت تعرفه‌های گمرکی، عوارض بازرگانی و مالیات بر عملکرد به مدت 20سال را نادیده بگیریم و ابراز نگرانی کنیم که شمول این قانون، موازنه سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد را به هم می‌ریزد، بی‌انصافی است.

شجاعی افزود: از طرفی میزان سرمایه‌گذاری خارجی در مناطق آزاد در مجموع 6سال اخیر، 1میلیارد و 400میلیون دلار بوده که فقط %7 سرمایه‌گذاری در کل کشور را تشکیل می‌دهد.

وی در این گفتگوی رادیویی خاطرنشان کرد: مالیات بر ارزش‌افزوده یک مالیات غیرمستقیم است که پرداخت آن بر عهده مصرف کننده نهایی بوده و اگر ایرادی در حوزه اجراء این پایه مالیاتی وجود دارد، تولیدکننده سرزمین اصلی هم با آن دست و پنجه نرم می‌کند. از طرفی تولید با هدف صادرات، بسیار کمتر با مشکلات اجرای این پایه مالیاتی در زنجیره ایجاد ارزش مواجه می‌شود.

*تبعیض و مصرف‌گرایی نتیجه معافیت مناطق آزاد از یک پایه مالیاتی مصرفی است

پرنیان در ادامه گفت: باید در مشوق‌های مالیاتی مناطق آزاد برابر سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و نهضت تولید داخل تجدیدنظر شود و مشوق‌های مالیاتی صرفاً به تولیدکننده اعطا شود. در وضعیت کنونی، معافیت‌های مالیاتی مناطق آزاد بیشتر مفری برای فرار مالیاتی و سوءاستفاده از مشوق‌ها شده است.

وی افزود: چندین هزار شرکت صوری با یک آدرس و کدپستی مشترک برای فرار مالیاتی در این مناطق ثبت شده است. این موارد نشان‌دهنده انحراف مناطق آزاد از نیت قانون‌گذار مبنی‌بر تولید صادرات محور، بهره‌گیری از سرمایه‌گذار خارجی و ایجاد اشتغال بوده است.

پرنیان اظهار کرد: در مناطق آزاد به واسطه معافیت مالیات بر ارزش‌افزوده به وفور مواد خوراکی، پوشاک، شوینده، آرایشی و لوازم خانگی به چشم می‌خورند. با وجود آنکه معتقدیم گردشگری صنعت حائز اهمیتی است، خرید این کالاها نشان از تبعیض، بی‌عدالتی، فرصت نابرابر و به نوعی محروم کردن دولت از انواع و اقسام درآمدها است.

*ماهیت مناطق آزاد خارج از اقتصاد دولتی است

عبدالرسول خلیلی استاد دانشگاه درباره معافیت‌های مالیاتی مناطق آزاد اظهار کرد: نباید کاری کنیم که با اعمال سیاست‌های منقبضانه و دولتی همین محدود فعالیت‌های کنونی مناطق آزاد نیز تعطیل شود. ماهیت مناطق آزاد خارج از اقتصاد دولتی است و نباید همانند اقتصاد دولتی به اقتصاد مناطق آزاد نگاه کرد.

*با این معافیت مالیاتی در مناطق آزاد، خرید خودروی لوکس حتی مالیات بر مصرف هم نمی‌دهد!  

شجاعی در ادامه اظهار داشت: وقتی صحبت از معافیت مالیاتی می‌شود، به این معناست که برای تحقق درآمد از محل وصول مالیات، دولت با جامعه مشمول کوچکتری مواجه خواهد بود. ایجاد معافیت نتایجی جز کسری بودجه، فشار بر بخش مشمول، فرار مالیاتی و تلاش مشمولان برای استفاده از معافیت‌های مالیاتی به دنبال نخواهد داشت.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: به گفته مدیرکل حقوقی دبیرخانه مناطق آزاد تا پایان تابستان1398، بیش از 12هزار شرکت صوری لغو امتیاز شده‌اند که فلسفه شکل‌گیری چنین پدیده‌ای قطعاً تلاش بخش مشمول برای پنهان شدن در سایه این معافیت‌های بی‌قید و شرط است.

شجاعی گفت: سازمان امور مالیاتی در اهداف اجرای مالیات بر ارزش‌افزوده عنوان کرده، این قانون انگیزه فرار مالیاتی را کاهش می‌دهد، با قاچاق کالا، پولشویی و اقتصاد زیرزمینی مقابله می‌کند و موجب تقویت صادرات می‌شود. مرور اهداف نشان می‌دهد، تا چه میزان شمول مالیات بر ارزش‌افزوده برای وضعیت کنونی مناطق آزاد ضروری است.

وی درباره امتیازات تبعیض‌آمیز مناطق آزاد نیز گفت: امتیازات واردات خودروهای لوکس و کالای همراه مسافر در مناطق آزاد مصادیق بارز تبعیض وایجاد فرصت نابرابر هستند. چرا باید خریدار خودروهای لوکس خارجی حتی مالیات بر مصرف را هم نپردازند؟

شجاعی در پایان گفت: معافیت از مالیات بر مصرف برای سکنه و مراجعه کنندگان به مناطق آزاد در قالب خرید کالای مسافری و مصرف در منطقه، عین بی‌عدالتی نسبت به هزینه‌کرد سایر هم‌وطنان در سرزمین اصلی و موجب محروم کردن دولت در اوج شرایط تحریمی از منابع مالیاتی است.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر