شناسه خبر: 8047

معاون سازمان بورس اعلام کرد

صدور ۳۰ هزار میلیارد تومان مجوز افزایش سرمایه از ابتدای سال

معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس از صدور ۳۰ هزار میلیارد تومان مجوز افزایش سرمایه در سال جاری خبر داد به گفته وی این میزان جدا از تجدید ارزیابی‌ها بوده است.

به گزارش اقتصاد نگار، حسن امیری، در دومین جشنواره همایش حمایت از تولید ملی (حاتم) با بیان اینکه دانش فنی و تکنولوژی از ابزارهای اقتصاد مقاومتی است، گفت که این سازمان برای حمایت از این حوزه در بازار سرمایه صندوق‌های VC را طراحی کرده که می‌تواند به عبور از شوک‌های خارجی کمک کند.

وی با بیان اینکه برای عبور از دولت رانتی باید توسعه صنایع بالادستی با پایین دستی نفت و پتروشیمی که در آن‌ها تمرکز داریم در اولویت قرار دهیم، اظهار کرد: سازمان بورس تلاش می‌کند که شرکت‌های فعال پتروشیمی را وارد بازار سرمایه کنیم. در حال حاضر شرکت‌های پتروشیمی و پالایشی ۳۰ درصد ارزش بازار سرمایه را تشکیل می‌دهند. دومین صنعت و گروه مهم نیز صنایع معدنی و فولادی هستند که ۱۶ درصد ارزش بازار سرمایه را تشکیل می‌دهند.

امیری عرضه نفت خام و انرژی در بورس انرژی را یک دستاورد بزرگ توصیف کرد و گفت: مورد دیگر گواهی سپرده کالا بود که در بورس عملیاتی شد و اکنون زیره، زعفران و پسته دارای این گواهی هستند که قابل معامله و سپرده‌گذاری است.

وی افزود: اوراق سلف استاندارد که به پشتوانه دارایی تولیدکننده‌ها منتشر می‌شود نیز نوعی دیگر از تامین مالی برای شرکت‌ها است که می‌تواند کالای خود را در بازه شش ماهه پیش‌فروش کند و نقدینگی مورد نیاز خود را تامین کند.

به گفته این مقام مسئول از ابتدای سال ۱۳۹۸ تا به امروز ۱۷ شرکت جدید به بورس و فرابورس اضافه شدند و به طور کلی امسال شاهد ۸۲ عرضه عمومی بودیم.

امیری با اشاره به تامین مالی ۷۵ هزار میلیارد تومانی برای شرکت‌های دولتی و خصوصی در سال جاری، تصریح کرد: بخشی از این مبلغ مربوط به اوراقی بوده که پیمانکاران به جای طلب خود از دولت دریافت کرده و آن‌ها را تنظیم کرده است.

تامین ۳۸ هزار میلیارد تومانی نقدینگی واحدهای تولیدی از سوی صندوق‌های بورس

معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس همچنین با اشاره به وجود صندوق‌هایی در بازار سرمایه که به واحدهای تولیدی، صندوق پروژه پیشنهاد می‌کنند، اظهار کرد: این صندوق‌ها توانسته‌اند از ابتدای سال ۳۸ هزار میلیارد تومان نقدینگی برای واحدهای تولیدی تامین کنند. بنابراین تلاش می‌کنیم که شرایط ورود شرکت‌ها به بازار سرمایه تسهیل شود تا بتوانند به بهترین وجه نقدینگی خود را تامین کنند.

انتهای پیام

 

ارسال نظر