کدخبر: ۸۲۶۳

رئیس اتحادیه  فروشندگان میوه و سبزی علت افزایش قیمت پیاز و بادمجان را کاهش عرضه در میادین مرکزی میوه و تره‌بار، افزایش تقاضا و از بین رفتن این محصولات در سیلهای اخیر اعلام کرد.

به گزارش اقتصاد نگار؛ اسدالله کارگر در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه در حال حاضر پیازها از روی زمین جمع شده و ۹۰ درصد آنها داخل سردخانه و انبار نگهداری می شود، اظهار کرد: پیاز زرد از شهرستان قهدریجان استان اصفهان و پیاز قرمز از تبریز تامین می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که چرا قیمت این محصول با افزایش همراه بوده است؟ اظهار کرد: عرضه پیاز در میادین میوه و تره‌بار کم و تقاضای آن زیاد بوده؛ بنابراین قیمت‌ها با افزایش مواجه شده است. همچنین این ایام نیز زمان برداشت پیاز جنوب بود که با بارندگی‌ها و سیل اخیر این محصول از بین رفت.

خسارت سیل اخیر به پیاز

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی اضافه کرد: بیش از ۸۰ درصد پیاز بهاره از جنوب کشور و شهرهای دزفول، جیرفت و بندرعباس تامین و با ورود پیاز نو، قیمت‌ها شکسته می‌شود. حداکثر فصل برداشت پیاز چهار تا پنج ماه است و قرار بود در هفته‌های اخیر، این پیازها برداشت شود که متاسفانه سیل باعث از بین رفتن آنها شد.

کارگر تصریح کرد: هر سال واسطه‌ها و انبارداران برخی محصولات را عمده خریداری کرده و دپو می‌کنند. به عبارت دیگر محصولات درجه یک را داخل سردخانه قرار می‌دهند و در مواقعی که سودشان بیشتر شود، این محصولات را به فروش می‌رسانند.

به گفته وی تا دو الی سه هفته آینده پیاز گران خواهد بود تا کشاورزان بتوانند دوباره پیاز بکارند، پیاز نو  وارد بازار شود و قیمت‌ها کاهش یابد.

او تصریح کرد: قیمت هر کیلو پیاز در عمده فروشی‌ها بین ۵۵۰۰ تا ۷۵۰۰ تومان است که با اعمال سود ۳۵ درصدی، در خرده فروشی ها با قیمت ۷۴۰۰ تا ۹۳۰۰ تومان به فروش می‌رسد.

وی در پاسخ به چرایی بالاتر بودن قیمت پیاز در خرده فروشی‌ها گفت: در میدان مرکزی قیمتها براساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود. از طرفی گرانی پیاز در عمده فروشی ها یعنی اینکه گرانی در مبداء رخ داده است. اگر در  میدان مرکزی بار فراوان باشد و ارزانتر محصولی خریداری شود ارزانتر هم به فروش می رسد.

رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی گفت: بازرسی هایی از وزات صمت، تعزیرات، اتاق اصناف و اتحادیه صورت می‌گیرد و اگر گزارشی از گرانفروشی یا فروش خارج از قیمت مصوب به دست ما برسد، پیگیری خواهیم کرد.

انتهای پیام

 

ارسال نظر