کدخبر: ۸۳۷۳

علت مرگ پرندگان در تالاب میانکاله توسط رئیس سازمان دامپزشکی تشریح شد.

به گزارش اقتصاد نگار؛ دکتر رفیع پور در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه تلفات پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله یک بحران بود و تا به حال با آن مواجه نشده بودیم، اظهارکرد: اولین اقدامی که سازمان دامپزشکی انجام داد، بررسی موضوع برای تشخیص اینکه آیا بیماری مشترک بین انسان و یا پرندگان بوده و یا خیر، صورت گرفت.

وی افزود: با بررسی های صورت گرفته بیماری مشترک میان پرندگان و انسان یعنی نیوکاسل و آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان رد شد.

رفیع پور بیان کرد: در ادامه آزمایشات و نمونه برداری های انجام شده به این نتیجه رسیدیم که سم بیوتوکسین یا سم طبیعی سبب مرگ پرندگان مهاجر شده است.

وی درباره چگونگی تولید این سم نیز توضیح داد: در مکان های راکد همچون باتلاق و یا تالاب، بوته های پوسیده شده و یا لاشه حیوانات آبزی میکروبی به نام کلستروبوتولیوم تولید می کند که آن سبب ایجاد بیماری بوتولیسم می شود.

رئیس سازمان دامپزشکی ادامه داد: در آن تالاب ها به علت وجود گیاهان پوسیده شده و از سوی دیگر حشرات و کرم های مدفون در داخل گل و لای به آن میکروب آلوده شده و پرندگان نیز با تغذیه از آن‌ها، مسموم و تلف می شوند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر دوره مرگ و میر این پرندگان به اتمام رسیده است، گفت: دو درصد از این پرندگان به این علت از بین رفتند.

رفیع پور تصریح کرد: برای برون رفت از این مشکل در سال های آینده در تالاب میانکاله و سایر تالاب‌ها، باید گیاهانی که اکسیژن تولید می کنند، کشت شود.

وی تاکید کرد: از سوی دیگر آب باید در تالاب ها و باتلاق ها به جریان افتد تا سمی که در شرایط بی‌هوازی تولید می شود دیگر فعال نشود.

انتهای پیام

 

ارسال نظر