کدخبر: ۸۴۱۰

طی 10 ماهه نخست 98؛

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار مرکزی گفت: در 10 ماهه نخست سال جاری 587 فقره جواز تاسیس صنعتی در استان صادر شد.

به گزارش اقتصاد نگار؛ سعید فرخی امروز پنجشنبه 17 بهمن ماه در چهل و یکمین جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی که با حضور نهاوندیان معاون اقتصادی ریاست جمهوری در اتاق بازرگانی اراک برگزار شد، با اشاره به وجود سه هزار واحد صنعتی و 60 هزار پروانه صنعتی در استان مرکزی بیان کرد: در سال 97 نرخ بیکاری استان مرکزی 8.4 درصد بوده است که از لحاظ کمترین نرخ سومین استان کشور بوده ایم و در سال جاری نیز این نرخ به 8.3 درصد رسیده است، البته تراکنش این نرخ در شهرستان های استان یکنواخت نیست به طوری که در برخی از شهرستان ها نرخ بیکاری از میانگین کشوری هم بالاتر است.

وی نرخ تورم در استان مرکزی را 41.3 درصد بیان کرد و افزود: استان مرکزی به لحاظ استقرار صنایع بزرگ و مادر رتبه اول کشور را داراست، در حال حاضر 761 طرح صنعتی با پیشرفت بین 20 تا 90 درصد، سرمایه گذاری 11 هزار میلیارد تومان و اشتغالزایی 31 هزار نفر در حال اجراست، همچنین در دهه فجر امسال 160 طرح اقتصادی با 2200 میلیارد تومان سرمایه گذاری مورد افتتاح قرار گرفت.

فرخی اضافه کرد: تا پایان دی ماه سال جاری 587 فقره جواز تاسیس با سرمایه گذاری 8500 میلیارد تومان و اشتغال 15 هزار نفر صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 30 درصد رشد داشته است.

وی با اشاره به اینکه در 10 ماهه امسال 251 فقره پروانه بهره برداری در استان با 2500 نفر اشتغال و 1100 میلیارد تومان اعتبار صادر شده است، گفت: 550 واحد معدنی در استان وجود دارد و 31 فقره پروانه بهره برداری در سال جاری صادر شده است، همچنین در حوزه کشاورزی 90 هزار بهره بردار در استان وجود دارد که سالانه 2 میلیون تن انواع محصولات را تولید می کنند. بخش اعظمی از تولیدات کشاورزی استان بیش از نیاز کشور است به طوری که سالانه 55 هزار تن گوشت قرمز و 400 هزار تن گندم تولید میشود که سه برابر نیاز استان است.

معاون هماهنگی اموراقتصادی استاندار مرکزی میزان صادرات غیر نفتی 10 ماهه استان مرکزی را 840 میلیون دلار دانست و افزود: این میزان صادرات از نظر مبلغ 1.5 درصد نسبت به سال قبل رشد داشته است.

وی با اشاره به اجرای سه طرح بزرگ ملی در حوزه اقتصاد مقاومتی در استان مرکزی که 10 هزارنفر اشتغال به همراه خواهد داشت، گفت: استان مرکزی از حیث پیشرفت این پروژه ها در جایگاه دوم در بین دیگر استان های کشور قرار دارد.

فرخی با اشاره به برگزاری منظم جلسات کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در استان، اظهار کرد: در 10 ماهه نخست سال گذشته در استان مرکزی 71 واحد اقتصادی دارای حقوق معوق شناسایی شد که این رقم در مدت مشابه سال جاری به 37 واحد رسیده است، همچنین 238 ماه حقوق معوقه در سال گذشته با کاهش 42 درصدی امسال به 138 ماه رسیده است.

معاون استاندار مرکزی با اشاره به کاهش 48 درصدی شمار کارگران دارای حقوق معوقه در استان گفت: 8 هزار و 645 کارگر دارای معوقه در سال گذشته به 5 هزار و 565 نفر رسیده است و بر مبنای آخرین گزارش پایش محیط کسب و کار کشور، سال گذشته شاخص استان در این حوزه 6.4 بوده است که در تابستان امسال به 5.59 رسیده است درحالی که میانگین شاخص کشور 6.07 است.

به گزارش ایسنا، در این جلسه رییس اتاق بازرگانی اراک با ارائه گزارشی از عملکرد شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی و قیاس فعالیت های سال 97 و 98 شورا گفت: در سال گذشته 10 جلسه با 103 مصوبه شامل 36 مصوبه ملی و 67 مصوبه استانی برگزار و در سال جاری نیز 10 جلسه با 83 مصوبه شامل 26 مصوبه ملی و 57 مصوبه استانی برگزار شد.

منوچهر توسطی افزود: استان مرکزی استانی فرهنگی و مهد مفاخر و مشاهیر کشور است، اما با ویژگی صنعتی اش شناخته می شود، اما محدودیت اختیارات در استان ها باعث تلنبار شدن پیگیری مباحث در تهران می شود، بر این اساس باید اختیارات  استانهاافزایش یابد، همچنین باید با توجه به تفاوت استان ها این اختیارات تفویض یابد و اگر استان مرکزی صنعتی است باید نگاه مدیران نیز صنعت محورباشد.

انتهای پیام

 

ارسال نظر