کدخبر: ۸۴۸۵

قرارداد طرح بهبود بازیافت، افزایش تولید و بهره‌برداری از میدان‌های پارسی و پرنج، به عنوان پنجمین قرارداد IPC ، میان شرکت ملی نفت ایران و گروه مپنا امضا شد.

قرارداد طرح بهبود بازیافت، افزایش تولید و بهره‌برداری از میدان‌های پارسی و پرنج، امروز (شنبه، 19 بهمن‌ماه) بین احمد محمدی، مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب به نمایندگی از شرکت ملی نفت ایران و عباس علی‌آبادی، مدیرعامل گروه مپنا امضا شد.

مدت این قرارداد که در قالب مدل قراردادی نفت‌خیز جنوب امضا شده است، 10 سال، ارزش قرارداد حدود یک میلیارد و 380 میلیون دلار و هدف از اجرای قرارداد، افزایش تولید روزانه میدان‌های پارسی و پرنج از 52 هزار بشکه فعلی به 85 هزار بشکه‌ و دستیابی به حدود 121 میلیون بشکه تولید تجمعی اضافی است. 

بر اساس این گزارش، افزایش 33 هزار بشکه‌ای تولید نفت این میدان‌ها (با احتساب هر بشکه 50 دلار) مطابق هدف‌گذاری قرارداد، در حکم یک میلیون و 650 هزار دلار درآمدزایی روزانه برای کشور است و اجرای این قرارداد ضمن ایجاد ثروت، فرصت خوبی را برای نقش‌آفرینی هرچه بیشتر شرکت‌های داخلی و بهره‌مندی بیشتر از توان متخصصان و سرمایه انسانی ایرانی و بومی در طرح‌های توسعه‌ای نفت و گاز ایجاد خواهد کرد.

حفاری 29 حلقه چاه جدید، تعمیر هشت حلقه چاه موجود، اجرای عملیات فرازآوری مصنوعی با استفاده از گاز، نصب پمپ‌های درون‌چاهی در 45 حلقه چاه و اجرای عملیات لایه شکافی و نصب لوله‌مغزی، از جمله فعالیت‌هایی است که در شرح کار تحت‌الارض این قرارداد آمده و در بخش سطح‌الارض نیز انجام فعالیت‌هایی از جمله بهینه‌سازی و افزایش ظرفیت تاسیسات موجود، احداث واحدهای جمع‌آوری و تقویت فشار گاز، احداث واحد نمک‌زدایی مستقل، احداث خطوط لوله انتقال نفت و گاز و تزریق گاز هدفگذاری شده است.

گفتنی است پیش از این، توافقنامه توسعه میدان‌های پارسی و برنج در مردادماه سال گذشته، بین شرکت ملی مناطق نفت‎خیز جنوب و گروه مپنا امضا شده بود.

میدان نفتی پارسی در منطقه دزفول جنوبی و در 125 کیلومتری شهر اهواز واقع شده است. این میدان در سال 1343 کشف و بهره‌برداری از آن در سال 1345 با تولید روزانه 7 هزار و 400 بشکه آغاز شد و تاکنون 89 حلقه چاه در آن حفاری شده است. میدان پرنج نیز در میان میدان‌های کرنج و پارسی، در امتداد جنوب شرق-شمال غرب در 75 کیلومتری شهر بهبهان و 40 کیلومتری رامهرمز قرار گرفته است. بهره‌برداری از این میدان از سال 1386 آغاز شد و تا کنون 11 حلقه چاه در آن حفاری شده است.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر