کدخبر: ۸۵۲۷

مدیرکل دفتر امور میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری از تولید ۹۱۷ هزار و ۵۲۸ تن انار در سال گذشته خبر داد و گفت: ایران رتبه سوم را در تولید انار جهان دارد.

زهرا جلیلی‌ مقدم، امروز در نشستی با بیان این‌که سطح زیرکشت محصولات باغی براساس آخرین آمار رسمی سال گذشته بالغ بر ۷۳۴ هزار هکتار و تولید آن بیش از هشت میلیون و ۱۰۰ هزار تن بوده است، گفت: امسال یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن تولید خرما داشتیم و در جایگاه دوم دنیا در تولید این محصول قرار داریم. همچنین پارسال حدود ۳۰۰ هزار تن خرما صادر کردیم.

به گفته وی، در سال گذشته ۳ میلیون و ۹۶ هزار و ۳۳۶ تن پرتقال و ۷۵۱ هزار و ۷۴۶ تن نارنگی تولید شده است.

وی اظهار کرد: از برنامه‌های در دستور کار این دفتر اجرای روش‌های نوین به‌باغی برای حفظ بازار با توجه به اقلیم موجود در کشور، اصلاح و نوسازی باغهای خرما و نخل، حمایت از صندوق ملی مرکبات، توسعه دامنه برداشت مرکبات و ساماندهی تولید نهال است.

مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری و نیمه‌ گرمسیری در ادامه همچنین به مشکلات کیوی و برداشت زودهنگام آن که منجر به از دست دادن برخی بازارهای این محصول شده بود اشاره کرد و گفت: پیگیری‌های لازم را برای اصلاح برداشت این موضوع انجام داده‌ایم. همچنین بیمه کردن میوه کیوی را در سال جاری پیگیری کرده‌ایم.

جلیلی در ادامه به اجرای طرح احیای باغهای آبادان و خرمشهر و باغهای موز سیستان و بلوچستان که در سیل اخیر آسیب دیدند نیز اشاره کرد و گفت: سیل اخیر به برخی از باغهای موز در استان سیستان و بلوچستان خسارت های زیادی وارد کرد که بایستی برای احیا و بازسازی آن اقداماتی از جمله حذف بخشی از این باغها و اصلاح آنها انجام داد.

وی همچنین به میزان تولید انار و خرما اشاره کرد و گفت در سال گذشته ۹۱۷ هزار و ۵۲۸ تن انار تولید شده است که نشان دهنده رتبه سوم ایران در تولید انار جهان است. همچنین سطح کل زیر کشت تولید نخل در سال گذشته ۲۵۶ هزار و ۱۷۶ هکتار بوده که حاکی از جایگاه دوم ایران در تولید این محصول در دنیاست.

انتهای پیام

 

ارسال نظر