کدخبر: ۸۶۵۱

در حالی که عربستان سعودی خواستار موافقت تولیدکنندگان با کاهش سریع عرضه نفت در واکنش به افت تقاضا پس از شیوع ویروس کرونا است، روسیه از پاسخ مثبت به این تقاضا طفره می‌رود و آمریکایی‌ها بدون دغدغه به نظاره نشسته‌اند.

به گزارش اقتصاد نگار، منابع آگاه نزدیک به سران عربستان سعودی می‌گویند ریاض در تلاش برای مجاب کردن تولیدکنندگان اوپک و متحدانشان درباره ضرورت اقدام سریع‌تر است. بهای نفت هفته جاری به دلیل تداوم نگرانی بازار نسبت به فلج شدن تقاضا برای نفت به دلیل شیوع ویروس کرونا به پایین‌ترین حد در ۱۳ ماه اخیر سقوط کرد و نفت برنت به حدود ۵۳ دلار در هر بشکه رسید. طبق یادداشت شرکت FGE، ویروس کرونا تا این لحظه تقاضای چین برای نفت را ۳.۲ میلیون بشکه در روز کاهش داده است و انتظار می‌رود تقاضای کلی برای نفت در فوریه ۲.۵ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کند.

تقریبا همه اعضای اوپک شامل ایران و ونزوئلا که اغلب با عربستان سعودی در زمینه سیاستهای عرضه اختلاف نظر دارند، از پیشنهاد کاهش تولید حمایت کرده‌اند اما روسیه هنوز موضع خود را بیان نکرده و باعث عصبانیت برخی از تولیدکنندگان شده است.

منابع آگاه به رویترز گفتند: ریاض انتظار دارد تقاضا برای نفت در مقایسه با اپیدمی سارس در سال ۲۰۰۳-۲۰۰۲ آسیب بیشتری ببیند زیرا چین اکنون نقش بزرگتری در اقتصاد جهانی ایفا می‌کند.

قیمت نفت امسال بیش از ۱۱ دلار در هر بشکه کاهش یافته و به ۵۴ دلار رسیده و باعث نگرانی تولیدکنندگان نسبت به پیامدهای شیوع ویروس کرونا شده که جان بیش از هزار نفر را در چین گرفته است.

به گفته یکی از این منابع آگاه، ریاض می‌خواهد کاهش تولید به سرعت انجام گیرد تا کفی برای قیمتهای نفت ایجاد کند. سعودی‌ها خواهان حفظ قیمتهای نفت در ۶۰ دلار یا بالاتر از آن هستند.

عربستان سعودی که بزرگترین عضو اوپک است در گذشته کاهش یا افزایش تولید نفت اوپک برای حفظ قیمت در سطح مورد نظر را هماهنگ کرده است اما آنها همیشه به حد کافی به موقع عمل نکرده اند.

اوپک بابت این که در سال ۲۰۰۸ نتوانست مانع از افزایش قیمتهای نفت شود و در نتیجه نفت برنت به دلیل نگرانی از کمبود عرضه تا مرز ۱۴۷ دلار صعود کرد مورد انتقاد قرار گرفت. این گروه همچنین در واکنش به بحران مالی جهانی که باعث افت شدید تقاضا و ریزش قیمت نفت به حدود ۳۰ دلار در هر بشکه شد، به کندی عمل کرد. با احیای اقتصاد جهانی از بحران، تقاضای جهانی برای نفت دوباره افزایش یافت اما اوپک برای بالا بردن تولیدش به کندی عمل کرد و باعث صعود دوباره قیمت نفت شد. اما این بار اوپک پلاس ممکن است در انتظار برای حمایت روسیه و سایر تولیدکنندگان از کاهش تولید پیشنهادی، وقت باارزش برای متوقف کردن ریزش قیمت نفت را از دست داشته باشد.

کمیته فنی مشترک تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک که به این گروه متشکل از ۲۳ کشور تولیدکننده نفت مشاوره می دهد، هفته گذشته پس از سه روز مذاکرات فشرده در دبیرخانه اوپک در وین پیشنهاد کرد علاوه بر کاهش تولید ۱.۷ میلیون بشکه که فعلا اجرا می‌شود، تولید نفت ۶۰۰ هزار بشکه دیگر از آوریل کاهش داده شود و این روند تا ژوئن ادامه پیدا کند.

وزارت نفت ونزوئلا در یک اقدام کم سابقه، با صدور بیانیه‌ای از این کاهش تولید حمایت کرد و وزیر نفت ایران هم هفته گذشته اعلام کرد این کشور در صورت موافقت همه اعضای اوپک از کاهش بیشتر تولید حمایت می‌کند.

توافق فعلی اوپک پلاس برای کاهش تولید ۱.۷ میلیون بشکه در روز تا پایان مارس اجرا می شود و عربستان سعودی تولیدش را داوطلبانه ۴۰۰ هزار بشکه در روز بیشتر کاهش داده که به معنای کاهش تولید ۲.۱ میلیون بشکه در روز توسط اوپک پلاس است.

منابع آگاه گفته‌اند کمیته فنی اوپک پلاس تمدید پیمان فعلی تا پایان سال ۲۰۲۰ را پیشنهاد کرده است.

تاریخ نشست رسمی وزیران اوپک پلاس همچنان برای روزهای پنجم و ششم مارس در وین برنامه ریزی شده و منتظر چراغ سبز روسیه برای جلو انداختن برگزاری این نشست و اجرایی کردن کاهش تولید جدید بدون وقفه بیشتر است. هر گونه تغییری در سیاست تولید مستلزم موافقت همه اعضای گروه اوپک پلاس است که از اوپک، روسیه و سایر تولیدکنندگان غیراوپک تشکیل شده است. پرویز شهبازوف، وزیر انرژی جمهوری آذربایجان که متحد نزدیک روسیه است، یکشنبه هفته جاری اظهار کرد که نشست زودهنگام اوپک پلاس احتمالا روی نخواهد داد.

روسیه: همچنان در حال بررسی پیشنهاد کمیته فنی هستیم

الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه اظهار کرد که این کشور همچنان سرگرم بررسی پیشنهاد هفته گذشته کمیته فنی اوپک پلاس در واکنش به ویروس کرونا است.

در این بین، کرملین اعلام کرد ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه با ایگور سچین، مدیر نفتی قدرتمند این کشور دیدار کرده است.

ایگور سچین که مدیرعامل شرکت روس‌نفت –بزرگترین تولیدکننده نفت روسیه – است، علنا از پیمان کاهش تولید اوپک پلاس انتقاد کرده و اعلام کرده که این پیمان کمک کرده است آمریکا نفوذ خود در بازار جهانی نفت را تقویت کند.

طبق بیانیه منتشره در وب سایت کرملین، سچین به پوتین گفته است پیمان فعلی اوپک پلاس تولید هیدروکربن روس‌نفت را محدود کرده و در نتیجه تولید این شرکت در سال ۲۰۱۹ ثابت مانده است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین پیش از دیدار پوتین و سچین، در برابر این پرسش که آیا این دو نفر درباره پیشنهاد اخیر اوپک پلاس مذاکره خواهند کرد، گفت روس‌نفت بزرگترین شرکت نفتی روسیه است و ما نمیتوانیم مذاکره آنها در این باره را منتفی بدانیم.

خبرگزاری تاس روسیه به نقل از منابع آگاه خبر داده است که نواک روز چهارشنبه با تولیدکنندگان بزرگ نفت روسیه درباره توافق اوپک پلاس دیدار خواهد کرد.

آمریکا: نگران کاهش جدید تولید اوپک پلاس نیستیم

دن برویت، وزیر انرژی آمریکا اظهار کرده که کشورش نگران چشم انداز کاهش بیشتر تولید از سوی اوپک و متحدانش نیست. وی در حاشیه کنفرانس دیده بان هسته‌ای سازمان ملل متحد در وین به خبرنگاران گفت: ما نگران تصمیمی که اوپک ممکن است بگیرد و این که تصمیم مذکور برای این گروه خوب خواهد بود نیستیم و اقدامی که انجام می‌دهند را تحسین می‌کنیم.

وزیر انرژی آمریکا گفت: تولیدکنندگان اوپک دیدار کرده و تصمیمی خواهند گرفت که مناسب آنهاست اما تصور می‌کنم توانایی آنها برای تاثیرگذار روی قیمتهای نفت نسبت به چهار یا پنج دهه پیش کاملا فرق کرده است.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا پیش بینی خود از میزان رشد تقاضای جهانی برای نفت در سال میلادی جاری را به دلیل تاثیر شیوع اپیدمی ویروس کرونا که مصرف نفت در چین را فلج کرده است، ۳۱۰ هزار بشکه در روز کاهش داد و اکنون انتظار دارد تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۲۰ به میزان ۱.۰۳ میلیون بشکه در روز رشد کرده و به ۱۰۱.۷۴ میلیون بشکه در روز برسد.

انتهای پیام

 

ارسال نظر