کدخبر: ۹۱۲۹

اسکناس ۲۰ پوندی جدید و پلاستیکی انگلیس که روی آن پرتره جی‌ام‌دابلیو ترنر، نقاش مطرح انگلیسی به چشم می‌خورد، ۲۰ فوریه توسط بانک مرکزی بریتانیا روانه بازار شد.

به گزارش اقتصاد نگار؛ از فورسِز، این اسکناس جدید سرانجام جایگزین اسکانس های ۲۰ پوندی فعلی خواهد شد که تصویر آدام اسمیت اقتصاددان برجسته انگلیسی را در خود جای داده است. گفته می‌شود این اسکناس پلیمری دو برابر بیشتر از نسخه کاغذی دوام می‌آورد و در صورت کثیف شدن یا قرار گرفتن در معرض رطوبت به سادگی پاره نشده و آسیب نمی‌بیند و علاوه بر این بریتانیا به جمع ۳۰ کشوری اضافه می‌شود که از اسکناس های پلاستیکی استفاده می‌کنند.

شنیده ها حاکی از آن است که این اسکناس ۲۰ پوندی جدید ایمن‌ترین اسکناسی است که تاکنون طراحی و تولید شده و با ویژگی‌هایی همچون هولوگرام، یک ورقه نازک نقره ای حاوی یکی طرح سه بعدی تاج پادشاهی، یک ورق نازک فلزی بنفش رنگ که حریف «تی» انگلیسی درون آن دیده می شود، نقطه‌های برجسته برای کمک به نابینایان و عدد مبلغ اسکناس که با اشعه فرابنفش خودنمایی می‌کند، امنیت آن تامین شده است.

با اعلام بانک مرکزی انگلیس اسکناس های ۲۰ پوندی قدیمی و جدید می توانند مادامی که اسکناس های قدیمی از بازار جمع نشده اند، به طور جایگزین استفاده شوند. بانک مرکزی انگلیس هنوز از زمان دقیق خارج شده این اسکناس از چرخه خبری منتشر نکرده، اما دستکم به یک اعلامیه ۶ ماهه تا پیش از خارج شدن آن از گردش نیاز است. همچون اسکناس های ۵ و ۱۰ پوندی، این اسکناس نیز برای خارج شدن به یک فرآیند تدریجی نیاز دارد.

این اسکناس تصویری از ویلیام ترنر درون خود جای داده است. علاوه بر این یکی از آثار این هنرمند موسوم به «تِمرر جنگنجو»  (Fighting Temeraire) که تصویر یک ناو جنگی انگلیس است، نیز بر این اسکناس چاپ شده‌ است. به احتمال زیاد این نقاشی ادای احترام هنرمند به این ناو جنگی بود که از یک جنگ فاتحانه به سواحل بریتانیا بازگشت. 

 

ارسال نظر